Maź stawowa – jakie pełni funkcje i jak ją odbudować?

O mazi stawowej przypominamy sobie zwykle wtedy, kiedy już cierpimy na jej niedobór w stawach. Kiedy mazi jest za mało, poruszanie się staje się trudne ze względu na nadmierne ścieranie się kości, coraz ciężej uprawia się aktywność fizyczną, człowiekowi zaczyna też towarzyszyć trudny do zniesienia ból. Czy można odbudować maź stawową, kiedy już spotka nas ta przypadłość? Oczywiście! Sprawdź, jak to zrobić.

JAKIE SĄ FUNKCJE MAZI STAWOWEJ?

Zadaniem mazi stawowej jest przede wszystkim zapobieganie ścieraniu kości – amortyzuje ona wstrząsy podczas poruszania się, stabilizuje układ kostny i transportuje poza jamę stawową szkodliwe substancje. Niestety jest wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na jakość i ilość mazi stawowej. Są to m.in. choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, wiek, a nawet stany depresyjne, przewlekły stres czy palenie papierosów. Istnieje jednak wiele sposobów, aby walczyć z tą przykrą dolegliwością.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Kiedy pojawia się ból stawów, jedną z pierwszych rzeczy, jaką robi osoba chora, jest rezygnacja z aktywności fizycznej. To ogromny błąd, ponieważ właśnie w trakcie ćwiczeń wytwarza się maź stawowa! Dlatego należy tak dobrać rodzaj ruchu, żeby nie przeciążać stawów, ale jednocześnie zapewnić im pewną dawkę ruchu, aby poprawić ich kondycję. Można np. regularnie chodzić na niedługie spacery, pływać lub uprawiać aqua aerobik. Warto też zwrócić się do fizjoterapeuty lub lekarza, który pomoże dobrać intensywność ćwiczeń do możliwości pacjenta. Kilka wskazówek, jak zadbać o stawy kolanowe, znajdziesz też tutaj.

DIETA BOGATA W WITAMINĘ D, WAPŃ I KWASY OMEGA-3

Cierpiąc na dolegliwości stawowe, warto też przyjrzeć się diecie. W odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w składniki cenne dla odbudowy mazi stawowej, nie powinno zabraknąć witaminy D oraz wapnia, które wzmacniają kości. W procesie odbudowy chrząstki stawowej ważne jest też białko, zawarte np. w roślinach strączkowych, mleku, jajkach czy jogurtach. Dodatkową korzyścią ze spożywania przetworów mlecznych jest zawarty w nich fosfor, który wzmacnia zęby i kości. Ruchomość stawów poprawiają także kwasy omega-3, zawarte głównie w dobrej jakości rybach, np. łososiu, orzechach czy awokado. Zmniejszają one również stany zapalne w organizmie. Więcej o diecie zdrowej dla stawów przeczytasz tutaj.

ODPOWIEDNIA SUPLEMENTACJA

Choć dieta i aktywność fizyczna są podstawą, ważna jest też odpowiednia suplementacja – zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach żywność nie zawiera już tylu składników odżywczych, co kiedyś. Trudniej jest więc zapewniać sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów jedynie z pożywienia. Suplementy odbudowujące maź stawową to te zawierające kolagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny. Sam kolagen nie wystarczy, aby w pełni odbudować stawy – jest dobrym budulcem, ale do utrwalenia efektów jego działania konieczna jest obecność kwasu hialuronowego i chondroityny. Dlatego najlepszym wyborem będzie Liquid BioCell® z technologią Collagen H/A Matrix Technology™, która zapewnia przyswajalność składników na poziomie 98%. Więcej o tym, dlaczego właśnie ten suplement działa rewelacyjnie i jest uważany za przełom w dziedzinie wspomagania stawów, znajdziesz tutaj.

KONSULTACJA Z LEKARZEM

Na koniec najważniejsze – mimo, że możemy sami pomóc sobie w odbudowaniu mazi stawowej i zadbać o swój stan zdrowia, nie powinniśmy zapominać o konsultacji z lekarzem, np. reumatologiem czy ortopedą. Jeśli kondycja stawów jest spowodowana poważniejszym schorzeniem, lekarz przepisze odpowiednie leki i skieruje na badania.

Jeśli interesujesz się suplementacją Liquid BioCell®, skontaktuj się ze mną – pomogę Ci wybrać preparat odpowiedni dla Twoich potrzeb i opowiem Ci moją historię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *