Jak dbać o stawy kolanowe?

Stawy kolanowe to dość wrażliwe miejsca – nietrudno o ich urazy i ból, a stąd już tylko krok do poważniejszych problemów. Jak ćwiczyć, żeby nie naruszyć stawów kolanowych? Co możemy zrobić, aby lepiej o nie zadbać na co dzień? Podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci żyć bez bólu!

Ból w kolanie może pojawić się po treningu, np. bieganiu, ale też w trakcie zwykłych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy wstawanie. Może być spowodowany różnymi czynnikami. w przypadku młodych osób jest to najczęściej skutek niewłaściwego wysiłku fizycznego. W przypadku starszych często powodem są zmiany zwyrodnieniowe stawów. Na czym powinna więc polegać profilaktyka w przypadku kolan?

Uważaj na ćwiczenia

Ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ale wymagają zdroworozsądkowego podejścia i przestrzegania kilku zasad. Przed bieganiem i jakimkolwiek innym treningiem obowiązkowo trzeba wykonać rozgrzewkę, aby przygotować stawy do wysiłku. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni, jeśli zamierzasz biegać – unikaj biegania po asfalcie, bo to bardzo duże obciążenie dla stawów.

 Ubieraj też odpowiednie obuwie sportowe przed treningiem i mierz siły na zamiary – nie forsuj się zbytnio, zwłaszcza na początku swojej drogi z aktywnym życiem. Podczas wykonywania ćwiczeń unikaj też przeprostów kolan.

Odciąż stawy

Przestrzeganie zasad podczas ćwiczeń pomoże Ci uniknąć kontuzji i bólu, ale jest też szereg rzeczy, o które warto zadbać, żeby stawy odciążyć na co dzień. Jeśli masz nadwagę lub problem z otyłością, stawy w Twoich kolanach mogą być poważnie przeciążone. Odpowiednia dieta, wdrożona przez dietetyka i stosowanie suplementu Modere TRIM odtłuszczającego organizm mogą pomóc Ci stracić zbędne kilogramy i dać ulgę kolanom.

Jeśli dużo siedzisz, postaraj się regularnie rozprostowywać nogi, np. wybierając się na krótki spacer lub chodząc kilka minut po mieszkaniu. Wrogiem zdrowych stawów są też buty na obcasie – traktuj je raczej jako odświętne obuwie, aniżeli buty na co dzień. Jeśli odczuwasz dolegliwości w stawach kolanowych, możesz robić zimne, krótkie okłady na kolana.

Wdrażając różne nowe rutyny i nawyki, mające pomóc Ci w utrzymaniu zdrowych stawów, pamiętaj o urozmaiconej diecie. To może banał, ale wszystko co jemy, ma wpływ na nasz organizm. Zbilansuj odpowiednio posiłki, dbaj o dużą ilość białka w diecie, unikaj wysoko przetworzonych produktów, jedz dużo warzyw i owoców. Twój organizm Ci podziękuje. Nie zapominaj też o odpowiedniej suplementacji, np. stosując LiquidBioCell – to suplement, który pozwoli Ci odbudować cały organizm, a w szczególności układ kostno-stawowy!

Życzymy dużo zdrowia i radości na jesienne dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *