Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta przyczynia się do lepszego samopoczucia i wyglądu. Zapobiega też wielu chorobom układu pokarmowego, krwionośnego, a nawet nowotworom. Co jednak zrobić, żeby efektywnie zmienić dietę, która obecnie do najzdrowszych nie należy? Jak nauczyć się jeść warzywa i ukształtować nowe, lepsze nawyki żywieniowe?

JEDEN MAŁY KROK NA RAZ

Jeśli nie chcesz, żeby kolejna próba zdrowego odżywiania okazała się tylko krótkotrwałym zrywem motywacyjnym, zacznij od małych kroczków. Jesz nieregularnie? Jeśli tak, to zacznij od wprowadzenia określonej liczby posiłków dziennie, w zależności od Twojego trybu życia i przestań podjadać. Nawet jeśli jeszcze nie będziesz się skupiał aż tak na ich jakości, taki krok to już realna i korzystna zmiana. Potem możesz wyeliminować ze swoich posiłków nadmierną ilość soli, zmienić makaron na pełnoziarnisty, a w następnym kroku np. starać się częściej grillować, piec i dusić niż smażyć. Eksperymentuj, wprowadzaj kolejne ulepszenia w drodze do zdrowia – ale nie rezygnuj, jeśli zdarzy Ci się nagiąć nowe zasady! Zerojedynkowe podejście na pewno się nie opłaci.

JEDZ ŚNIADANIE

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Solidne śniadanie daje naszemu organizmowi paliwo do działania, usprawnia pracę mózgu, przyspiesza metabolizm i ogranicza ryzyko sięgania po niezdrowe przekąski. Kiedy zjesz na śniadanie porcję owsianki z owocami i orzechami, jajecznicę z kromką chleba i szczypiorkiem lub omleta z warzywami, z całą pewnością spojrzysz mniej łaskawym okiem na mijaną cukiernię z pączkami i drożdżówkami.

ZACZNIJ OD WARZYW

Warzywa zawierają mnóstwo błonnika, są zdrowe, niskokaloryczne i wysyłają naszemu organizmowi skuteczne sygnały najedzenia. Pilnuj tego, by dodawać je do każdego posiłku w ciągu dnia (chyba, że wymienisz je na owoce). Możesz też zacząć jedzenie obiadu od surówki, by przekonać się, jak jej zjedzenie wpłynie na Twoje uczucie sytości. Według zaleceń WHO, powinniśmy zjeść min. 400 g warzyw i owoców dziennie!

ODSTAW NAPOJE

Postaraj się zaspokajać pragnienie wodą. Zrezygnuj z soków i napoi gazowanych, które zawierają zbędne kalorie i cukier. Oczywiście, jeśli czasami wypijesz dobrej jakości sok składający się w 100% z owoców, to nic złego się nie stanie, ale jednak woda powinna być wyborem nr 1. Dobrze nawodniony organizm lepiej trawi, ma więcej energii i mniejsze problemy z koncentracją.

JEDZ POWOLI

Kiedy jesz, odłóż na bok smartfon, telewizję i postaraj się zrelaksować. Wtedy do Twojego ciała trafi więcej składników odżywczych, a Ty łatwiej wychwycisz moment, w którym poczujesz się najedzony i unikniesz przejedzenia.

Wakacje to dobry moment na spróbowanie zmiany diety na lepszą – to właśnie teraz dostępne są sezonowe owoce i warzywa, jest czas na zrobienie przetworów i relaks. To co, zaczynamy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *