Profilaktyka przeciwnowotworowa – 4 produkty o silnym działaniu antyoksydacyjnym

Nowotwór to w dzisiejszych czasach choroba cywilizacyjna. Do jednych z najpopularniejszych można zaliczyć z pewnością raka płuc, jelita grubego, u mężczyzn dodatkowo – raka prostaty a u kobiet – raka piersi. Mimo że umieralność z powodu raka systematycznie spada, to jednak nie tyczy się to samej zachorowalności. Jak więc przeciwdziałać chorobie?

Dopóki nie zostanie wynalezione skuteczne lekarstwo, możemy zadbać o odpowiednią profilaktykę antynowotworową, jaką jest zdrowy styl życia (w tym dieta, która na ryzyko zachorowania przekłada się aż w 40-60%!)) oraz regularne badania. W naszym organizmie codziennie powstają tzw. wolne rodniki, powodujące stres oksydacyjny. Wpływa on na uszkadzanie DNA komórki, a w konsekwencji zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. Jest jednak wiele produktów, które wykazują tzw. działanie antyoksydacyjne, czyli właśnie likwidujące owe wolne rodniki. Dziś przedstawię kilka produktów o bardzo silnym działaniu antynowotworowym, które warto włączyć do swojej diety.

CZOSNEK

… i nie tylko on, ale też inne warzywa czosnkowate, wykazują korzystne działanie zapobiegające nowotworom układu pokarmowego. Te warzywa to poza czosnkiem także cebula, szczypiorek, por i czosnek niedźwiedzi. Zawierają one związki takie jak kwercetyna, arginina, DAS oraz DADS, mające siłę likwidacji komórek nowotworowych raka jelita grubego.

ZIELONA HERBATA

Regularne picie zielonej herbaty, bogatej w katechiny (m.in. EGCC) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty, żołądka i pęcherza. Jest to herbata najmniej poddana obróbce termicznej w porównaniu do innych rodzajów herbat. Co ważne – aby taka herbata miała moc, liście należy zalać nieco przestudzoną wodą (60-80 stopni zamiast wrzątku) i wydłużyć czas parzenia do 8-10 minut.

POMIDORY

Do top 5 produktów antynowotworowych należą także pomidory – co jest bardzo dobrą wiadomością, bo są one jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw. Są one bogatym źródłem likopenu, a w przeciwieństwie do innych warzyw – ich gotowanie, np. w trakcie robienia zupy lub sosu, tylko zwiększa ilość dobroczynnych składników i ich moc. Nic, tylko robić spaghetti, zupę pomidorową, leczo i inne dobroci!

WINOGRONA

Winogrona, ale nie tylko one – także maliny, borówki, żurawina, morwa, truskawki i czarne porzeczki są bogatym źródłem resweratrolu. O resweratrolu pisaliśmy już kiedyś – jest to substancja o silnym działaniu antynowotworowym, mająca moc blokowania procesów rakowych na każdym ich etapie. Zwiększa nawet skuteczność chemioterapii! Warto wspomnieć, że resweratrol oraz wyciągi z 13 super owoców – w tym malin, truskawek, morwy, winogron i żurawiny – to składniki suplementu LiquidBioCell. Jeśli więc zależy Ci o profilaktyce nowotworowej przez okrągły rok, zaopatrz się w niego jak najszybciej!

Oczywiście to nie wszystkie produkty, które warto włączyć do diety, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Do silnych antyoksydantów należą też choćby warzywa krzyżowe, takie jak rzodkiewka, kapusta, brokuły, brukselka czy kalafior. Jako dietetyk powiem natomiast, że najkorzystniej jest po prostu dbać o zdrowy, pełen warzyw i owoców urozmaicony talerz. Codziennie. Do tego unikanie słodyczy, alkoholu, tytoniu i wysoko przetworzonych przekąsek, LiquidBioCell i wspaniała, antyoksydacyjna dieta gotowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *