6 powodów, dla których potrzebujemy magnezu w organizmie

Magnez to bardzo ważny dla funkcjonowania organizmu pierwiastek. Ma wpływ na kilka różnych układów, a jego niedobory nieprzyjemnie odbijają się na naszym zdrowiu. Jakie są właściwości magnezu, jego role w organizmie i skutki niedoboru?

1. Budowa tkanki kostnej

Ponad połowa zawartości magnezu w organizmie przypada na układ kostny! Magnez, wraz z witaminą D, fosforem i wapniem w znaczącym stopniu wpływa na prawidłową budowę tkanki kostnej. Zapewnia mineralizację kości, chroniąc przed takimi schorzeniami jak np. osteoporoza. Warto zatem dbać o jego spożycie oraz nie wypłukiwać go nadmiernie (np. poprzez picie zbyt dużych ilości kawy).

2. Układ krwionośny

Magnez ma też niebagatelny wpływ na układ krwionośny w organizmie. Wzmacnia mięsień sercowy i cały układ krwionośny, poprawiając m.in. sprawność funkcji obronnych organizmu (białych krwinek) oraz krzepnięcia krwi. Zapobiega powstawaniu nadciśnienia tętniczego oraz arytmii, zapobiega niedotlenieniu oraz chorobie niedokrwiennej serca.

3. Wspomaganie metabolizmu

Magnez bierze udział także w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów. Zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, co zapobiega rozwoju nieprzyjemnych i szkodliwych chorób, takich jak insulinooporność (która może doprowadzić do zachorowania na cukrzycę typu 2). Odpowiedni poziom magnezu w organizmie może też zapobiegać zespołowi metabolicznemu oraz podwyższonemu poziomowi cholesterolu.

4. Układ nerwowy

Magnez ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Redukuje poziom zmęczenia psychicznego i fizycznego, odpowiada za regulację poziomu melatoniny, która pomaga się zrelaksować i bierze udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Poprawia także pamięć i koncentrację. Właściwy poziom magnezu w organizmie daje nam poczucie pełni sil witalnych, poprawia nastrój i ułatwia przejście w tryb relaksu!

5. Poprawa pracy tarczycy

Magnez wspiera kilka ważnych funkcji tarczycy – obniża podwyższony poziom hormonu TSH, poprawia funkcjonowanie uszkodzonej tarczycy oraz ułatwia przyswajanie jodu, który ma na ten organ zbawienny wpływ. Suplementacja magnezu jest niezwykle istotna zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy.

6. Stan zdrowia kobiet w ciąży

Magnez i jego prawidłowy poziom jest ważny również u kobiet w ciąży – zapobiega stanowi przedrzucawkowemu oraz wcześniejszym porodom. Kiedy poziom magnezu jest zbyt niski, wskazana jest suplementacja. Niedobory magnezu podczas starań o dziecko powodują także obniżoną płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn!

Produkty bogate w magnez i suplementacja

Poziom magnezu w organizmie możemy zwiększać i utrzymywać na odpowiednim poziomie dzięki spożywaniu produktów takich jak: banany, kasza gryczana, ryż, płatki owsiane, ciemne pieczywo, szpinak, fasola, pietruszka, mleko, pestki dyni czy sery żółte. Sprawdzi się tu uniwersalna zasada – jedz zdrowo i w urozmaicony sposób, a na pewno zapewnisz swojemu organizmowi odpowiednią dawkę tego pierwiastka i wszelkich innych dobroci!

Jeśli cierpisz na niedobory magnezu lub chcesz im zapobiec, możesz zacząć suplementować magnez. Preparatów nie brakuje na rynku. My polecamy proszek magnezowy firmy Modere – MODERE® MAGNESIUM POWDER.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *