Jak mądrze wspierać swoją wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka – odtruwa organizm neutralizując toksyny, magazynuje niezbędne dla nas pierwiastki, wytwarza energię, filtruje krew oraz bierze udział w tworzeniu naszej odporności. Chociaż wiele może dla nas znieść i wytrwale się regeneruje, to jednak lepiej jej nie nadwyrężać i dbać o nią, żeby zawsze była w dobrym stanie. Jak to zrobić? Czego unikać, a czym wzmacniać i wspierać wątrobę?

CZEGO NIE LUBI WĄTROBA?

Przede wszystkim tego, czego nie lubią także inne nasze narządy wewnętrzne – alkoholu, papierosów, zbyt tłustej diety bogatej w tłuszcze nasycone, dużych ilości mocnej kawy, cukru i nadmiaru soli. Takie nagromadzenie niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji to dla wątroby ogromny wysiłek! Poza nadmiernym obciążeniem przynosi to też inne skutki, m.in. w postaci stłuszczenia narządu – powodują to nie tylko tłuszcze nasycone, ale też.. papierosy.

HITY ŻYWIENIOWE DLA ZDROWEJ WĄTROBY

Dla zdrowia nie tylko wątroby, ale też ogólnego zdrowia organizmu powinniśmy trzymać się niskotłuszczowej diety – pełnoziarnistych produktów, warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb, nasion i orzechów. Jeśli starasz się odżywiać zdrowo, możesz być spokojny_a także o stan swojej wątroby. Jednak jest kilka produktów, na które w szczególności powinny zwrócić uwagę osoby mające np. skłonności genetyczne do chorób wątroby lub takie, które już miały z nią nieprzyjemne przygody. Są to:

  • Woda z cytryną – zwłaszcza ta pita o poranku, o której pisaliśmy tutaj. Pomaga ona pobudzić do życia cały układ trawienny, a co za tym idzie – szybciej wydalić z organizmu toksyny;
  • Kurkuma – poza właściwościami przeciwzapalnymi i antyoksydacyjnymi, wspomaga ona regenerację wątroby;
  • Awokado – jest źródłem dobrych, czyli nienasyconych tłuszczów, które mogą zastąpić nam masło, margarynę czy smażony olej. Dla wątroby zdecydowanie lepsza będzie pełnoziarnisty chleb posmarowany guacamole i przykryty pomidorem, niż ten sam pomidor na bułce pszennej z masłem;
  • Pyłek pszczeli, propolis – wszelkie produkty pochodzące prosto z ula to naturalne lekarstwa dla wątroby. Warto o tym pamiętać i dodać np. pyłek pszczeli do porannej wody z cytryną;
  • Grejpfrut – także ten charakterystyczny owoc przyczynia się do regeneracji wątroby, a także do zapobiegania np. stanom zapalnym narządu.

SUPLEMENTY DLA WĄTROBY

Jeśli Twoja wątroba potrzebuje wsparcia, możesz dodatkowo pić zioła – w aptekach są gotowe mieszanki z zawartością m.in. ostropestu plamistego, babki płesznik, mniszka lekarskiego czy kurkumy. Na rynku nie brakuje wszelkiego rodzaju suplementów z ziołami na wątrobę.

Może też zdarzyć się tak, że ze względu na nadwagę już teraz masz problem ze stłuszczeniem narządów wewnętrznych, w tym wątroby. Wtedy dobrym rozwiązaniem – oczywiście poza dietą i opieką lekarza – będzie suplement TRIM, dzięki któremu mój mąż Waldemar schudł 11 kg i odtłuścił organizm. Poczytaj o nim więcej!

Warto zwrócić uwagę na swoje zdrowie i zadbać o nie, zanim zrobi się za późno. Zdrowa dieta, zdrowy rozsądek, profilaktyczne badania i kontrole lekarskie, a także uważne wsłuchanie w swoje ciało to już duża część sukcesu w walce o zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *