Czereśnie – źródło witaminy C i polifenoli

Sezon na czereśnie trwa, a nawet przechodzi właśnie szczytowy moment. To teraz te pyszne, słodkie owoce są najtańsze i najładniejsze, zatem warto delektować się nimi jak najczęściej. Jakie właściwości prozdrowotne mają czereśnie? Co można z nich przyrządzić?

CZEREŚNIE – ŹRÓDŁO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Jak każdy owoc, czereśnia składa się w dużej mierze z wody. To dobrze dla nas – oznacza to, że doskonale nawadnia organizm i ma niewiele kalorii (tylko 60 kcal w 100g!). Pomimo tego, zawiera też duże ilości cennych witamin i minerałów. W szczególności są to: witaminy C, E, A i K, kwas foliowy, niacyna czy witamina B6. Czereśnie są też źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, jodu czy cynku.

Co ważne – owoce te są świetnym źródłem polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Są one odpowiedzialne za eliminowanie tzw. stresu oksydacyjnego naszych komórek, zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i działają przeciwzapalnie.

Jako owoce z kategorii tych o czerwonych zabarwieniu zawierają także antocyjany – one również mają swoją rolę przeciwzapalną.

KOMU POLECANE SĄ CZEREŚNIE?

Wszystkim lubiącym ich smak! Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą spożywać je nawet osoby chorujące na cukrzycę, jednak w umiarkowanych ilościach.

Szczególnie polecane są natomiast kilku grupom:

  • Kobietom w ciąży i karmiącym piersią – mają na nie szczególnie korzystny wpływ ze względu na zawartość kwasu foliowego i jodu, ale też innych składników odżywczych
  • Osobom z chorobami tarczycy – ze względu na dużą zawartość jodu, który jest wykorzystywany przez organizm człowieka do wytwarzania hormonów tarczycy
  • Osobom z problemami jelitowymi – ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego czereśnie regulują i usprawniają pracę jelit, przyczyniając się do utrzymania prawidłowej wagi, zmniejszanie ryzyka chorób serca i cukrzycy.

JAK WYKORZYSTAĆ CZEREŚNIE W KUCHNI?

Przede wszystkim – dopóki czereśnie są świeże i łatwo dostępne, warto jeść je same, jako dodatek do popołudniowej kawy. Świetnie sprawdzą się też w koktajlach, jako dodatek do owsianki, jogurtu czy tarty z czereśniami.

Dla tych, którzy z sezonowych dóbr natury chętnie wybierają nie tylko czereśnie, ale też bób i kalarepkę – można przyrządzić z tych trzech rzeczy przepyszną sałatkę! Wystarczy na talerzu ułożyć liście sałaty, kalarepkę zetrzeć na tarce na cienkie płaty, a na tym ułożyć obrany bób, przepołowione czereśnie oraz kawałki sera feta. Całość można polać dressingiem z oliwy, soku z cytryny, natki pietruszki i przypraw.

Warto jednak zastanowić się, jak wykorzystać te super zdrowe owoce tak, żeby można skorzystać z ich wartości odżywczych także jesienią czy zimą. Tutaj z pomocą przychodzą przepisy na takie smakołyki jak:

  • Kompoty
  • Wytrawne sosy do mięs z dodatkiem czereśni
  • Dżemy
  • Konfitury
  • Czereśnie karmelizowane
  • Frużelina czereśniowa (np. do naleśników)

Czereśnie z powodzeniem można także mrozić. Można to zrobić zarówno z pestkami, jak i drylując owoce.

Mniam, palce lizać! Zachęcam wszystkich do korzystania z owoców sezonowych, ponieważ to one są najbogatsze w witaminy, minerały i składniki odżywcze, niezbędne dla utrzymania zdrowia. Oczywiście warto suplementować się też LiquidBioCell, jednak podstawą zawsze jest zdrowa dieta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *