3 powody, dla których warto pić rano szklankę wody

Woda stanowi 60% naszej masy ciała – to bardzo dużo! 👍 Taki powinien być jej poziom w organizmie, żebyśmy czuli się dobrze i prawidłowo funkcjonowali. Jednak niewiele osób – pomimo zaleceń – sięga rano po szklankę wody. Należy dbać o dobre nawodnienie, najlepiej poprzez regularne picie wody i ograniczanie diuretyków – substancji zwiększających objętość wydalanego moczu, a w efekcie odwadniających. Są to napoje zawierające kofeinę, czyli np. kawa i herbata. Jednak poza funkcją nawadniającą, systematyczne picie szklanki wody rano ma ten inne zalety. Jakie są zatem powody, dla których warto wypracować w sobie ten nawyk?🤔

OCZYSZCZENIE Z TOKSYN

W trakcie snu ciało oczyszcza się z toksyn, które dostały się do organizmu w trakcie dnia. Od momentu przebudzenia do wieczora wykonujemy różne czynności – wychodzimy do pracy, jedziemy samochodem, spacerujemy ulicami miasta, jemy, często w barze czy restauracji. Wszystkie nasze dzienne rytuały narażają nas na wdychanie smogu i spalin, czasami też innych trujących oparów czy spożywanie produktów, które nie zawsze są korzystne dla naszego zdrowia. Sen, poza regeneracją organizmu, służy także do oczyszczenia ciała, a wypicie wody zaraz po przebudzeniu wspomoże nerki w procesach filtracji i pozwoli organizmowi oczyścić się do końca. Da nam też pierwszą dawkę energii i orzeźwienia.

LEPSZE FUNKCJONOWANIE UMYSŁU

Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala zachować jasność umysłu oraz czujność i wpływa na szereg innych funkcji ludzkiego ciała. Wypicie szklanki wody rano pomoże nam orzeźwić się po nocy i nabrać siły do wykonywania dalszych czynności, a wypicie jej w innej porze dnia sprawi, że poczujemy się rześko i lekko. Obserwacje dietetyków wskazują też, że ludzie mają tendencje do zjadania dużo większej porcji obiadu, niż rzeczywiście jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Jak tego uniknąć? Pić wodę przed głównym posiłkiem dnia – dzięki temu zjemy mniej i ułatwimy sobie utrzymanie zgrabnej sylwetki.

ZWIĘKSZENIE CIŚNIENIA KRWI

Odwodnienie sprzyja także silnemu obniżeniu ciśnienia krwi – jeśli spadnie ono znacznie poniżej normy, może narazić nas na utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Regularne nawadnianie pomaga utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Picie wody, zwłaszcza szklanki zaraz po przebudzeniu, pozwoli też uwolnić się od przykrych konsekwencji porannego odwodnienia, jakimi są m.in. zwiększone pragnienie, suchość w ustach, spuchnięty język, osłabienie, zawroty głowy, bijące mocno serce, nieumiejętność zebrania myśli, ospałość czy omdlenia.

Picie wody to dobry nawyk, dzięki któremu uchronimy się od wielu chorób i poprawimy jakość funkcjonowania organizmu. Warto już wieczorem przygotować sobie szklankę na blacie kuchennym, żeby nie zapominać o regularnym nawadnianiu. Opornych może przekonać też cytryna, która wyciśnięta do wody poprawi znacznie walory smakowe napoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *