Dieta na zdrowe stawy – co jeść?

dieta na zdrowe stawy

Nie każdy wie, że problemom ze stawami można zaradzić także odpowiednią dietą. Wiele produktów, które spożywamy na co dzień, zawiera cenne dla stawów składniki, np. białko, witamina D, kolagen, kwas tłuszczowy omega-3 oraz przeciwutleniacze. Kolagen w jedzeniu może dziwić, ale zawierają go choćby mięsne galaretki – takie jak ta ze zdjęcia. Jaka jest dieta na zdrowe stawy? Sprawdź co jeść, aby zachować zdrowe stawy ⤵

Jeśli nasze stawy domagają się szczególnej opieki ze względu na wiek, przebyte choroby, urazy czy kontuzje – warto podejść do tematu kompleksowo. Tak jak we wszystkich dziedzinach życia, pomoże tu regularność, systematyczność i metoda drobnych, ale znaczących kroczków. Nie możemy oczekiwać, że efekty pojawią się od razu – ale parę miesięcy pracy nad nawykami z pewnością przyczynią się do poprawy kondycji stawów. Regularny ruch, suplementacja oraz dieta oparta na poniższych składnikach – to Twój przepis na sukces.

Przede wszystkim – białko

Białko jest budulcem tkanki chrzęstnej, nowych tkanek i struktur mięśniowych. Jest niezwykle istotne i stanowi podstawę diety na zdrowe stawy. Regularne spożywanie kefiru, mleka czy chudego twarogu zapewni nam odpowiednie ilości tego budulca. Inne źródła zdrowego, odzwierzęcego (czyli pełnowartościowego) białka to np. ryby, drób, cielęcina, mięso królika. Roślinne alternatywy to wszelkie rośliny strączkowe – fasola, groch czy bób.

dieta na zdrowe stawy

Zdrowe tłuszcze, czyli omega-3

Przede wszystkim, kwas omega-3 pomoże tym, którzy zmagają się z takimi schorzeniami jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, a także w innych chorobach reumatycznych. Poprawia on zdolność wchłaniania wapnia, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Omega-3 to bardzo cenny składnik pożywienia także ze względu na inne, liczne właściwości. Główne korzyści z jego włączenia do diety to:

  • poprawa odporności
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na miażdżycę (poprawa krążenia)
  • działanie przeciwnowotworowe
  • wsparcie układu nerwowego, w tym pracy mózgu
  • polepszenie nastroju i łagodzenie objawów depresji.

Kwas tłuszczowy omega-3 można znaleźć w takich produktach jak ryby, orzechy włoskie, skorupiaki, migdały, tofu czy olej rzepakowy.

dieta na zdrowe stawy

W których produktach znaleźć kolagen?

Kolagen znajdziemy w licznych potrawach, takich jak galaretka z nóżek wieprzowych lub kurzych łapek, ryby w galarecie, podroby, salceson czy galaretka owocowa. O ile jednak stawy byłyby nam wdzięczne za spożywanie dużych ilości tych produktów, reszta organizmu już nie, ze względu na obecność żelatyny. Warto więc włączyć te produkty do diety, ale uważać z ich ilością.

Wskazana jest natomiast suplementacja kolagenu, najlepiej w połączeniu z kwasem hialuronowym i siarczanem chondroityny. To połączenie zapewnia stawom odbudowę, elastyczność i ruchomość. Warto wypróbować preparat LiquidBioCell®, który te trzy składniki zawiera w postaci płynnej, świetnie przyswajalnej dla organizmu dzięki technologii Collagen/HA Matrix Technology™.

dieta na zdrowe stawy

Witamina D to prawdziwe źródło zdrowia

Niski poziom witaminy D w organizmie powoduje problemy ze stawami i kośćmi, osłabienie siły mięśniowej i skłonność do chorób autoimmunlogicznych, do których należą m.in. choroby stawów takie jak RZS.

Latem i wiosną uzupełnianie niedoborów witaminy D odbywa się za pomocą tzw. kuracji słonecznej – słońce pobudza bowiem organizm do samodzielnej produkcji tej witaminy. Jesienią i zimą warto natomiast witaminę D uzupełniać – rekomendowane jest zarówno wspieranie suplementami diety, jak i pożywieniem.

Bogate źródła witaminy D to m.in. ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk, makrela, sardynki), wątroba zwierzęca, ser żółty, pieczarki, żółtka jaj, a także grzyby – kurki, borowiki oraz podgrzybki. Suplementy zawierające witaminę D to np. tran (olej z wątroby dorsza) lub LiquidBioCell ® , który zawiera wszystkie potrzebne człowiekowi mikroskładniki.

witamina D

Przeciwutleniacze oraz witamina C

Produkty przeciwutleniające zapobiegają tworzeniu wolnych rodników, które mają niekorzystny wpływ na stawy. Takie działanie ma wiele tzw. superfoods, o których pisaliśmy wiosną. Warto dbać o jak największą ilość produktów z witaminą C – np. papaja, czarne porzeczki, owoce dzikiej róży. Witamina C stymuluje produkcję kolagenu, który ma zbawienny wpływ na stawy i kości. Także LiquidBioCell ® zawiera witaminę C – w postaci wyciągu z 13 super owoców.

Dieta na zdrowe stawy powinna zawierać także witaminę E – działa ona przeciwzapalnie. Zawiera ją np. olej rzepakowy, orzechy włoskie oraz warzywa.

witamina C

Zdrowa dieta to podstawa długiego życia i zdrowia – warto komponować ją tak, żeby zaspokajała potrzeby naszego organizmu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *