Zioła – jaki napar warto przyrządzić i jak on zadziała?

Zioła – łatwo dostępne, najczęściej niedrogie, za to pełne cennych właściwości. Które z nich warto pić w postaci naparu i dlaczego? Przy jakich dolegliwościach pomogą? Dziś przejrzymy kilka pozycji z zielnika i sprawdzimy, w czym mogą nam pomóc!

Rozpoczęła się właśnie druga połowa sierpnia – wszystko wskazuje na to, że letnie upały już za nami. Niedługo możemy spodziewać się nieco chłodniejszych wieczorów, podczas których chętniej sięgniemy po herbatę, niż po zimne, orzeźwiające napoje. W które zioła warto się zaopatrzyć, aby zadziałały na korzyść naszego zdrowia?

Czystek

Czystek zawiera mnóstwo polifenoli, które neutralizują wolne rodniki – działa zatem przeciwnowotworowo. Jego picie to jedno z lepszych działań profilaktycznych. Nie zawiera za to substancji psychoaktywnych takich jak np. teiny, dzięki czemu można go pić bez ograniczeń – w przeciwieństwie do zielonej herbaty. Poprawia także odporność, dlatego będzie idealny na jesień.

Pokrzywa

Nie sposób wymienić jej właściwości leczniczych – picie naparu z pokrzywy jest znane już od starożytności! Pokrzywa naturalnie oczyszcza organizm, zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Wzmacnia cały organizm, w tym włosy i paznokcie. Wspomaga leczenie takich schorzeń jak alergie, wszelkie infekcje, problemy z prostatą, zapalenie stawów, anemii, zaburzenia hormonalne czy kamica nerkowa. Zawiera dużo witaminy C.

Mięta

Napar z mięty świetnie pachnie i doskonale zaspokaja pragnienie. Jest zalecany jako remedium na stres, ale też jako profilaktyka dobrego snu. Znana jest także ze swoich właściwości wspomagających trawienie – warto wypić herbatę miętową po obfitym posiłku. Może także pomóc przy kaszlu.

Lawenda i rumianek

Takie połączenie ziół nie tylko poprawi pracę układu pokarmowego ze względu na właściwości rumianku, ale też zadziała relaksująco dzięki lawendzie. Napar z lawendy doskonale sprawdzi się na koniec stresującego dnia. Rumianek natomiast pomoże przy skurczach jelit i problemach żołądkowych.

Bratek

Każdy kojarzy piękne, charakterytyczne, dwukolorowe kwiatki bratka. Okazuje się jednak, że bratek słynie też ze swoich właściwości leczniczych – reguluje przemianę materii, działa moczopędnie i oczyszczająco. Jest szczególnie polecany jako dodatek do terapii osobom, które walczą z trądzikiem. Przy okazji pomaga także poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Zaleca się go także przy nadciśnieniu tętniczym oraz problemach z oczami.

Skrzyp

Skrzyp polny jest dobrze znany zwłaszcza paniom, ze względu na swoje właściwości odbudowujące włosy, skórę i paznokcie. Jest podstawowym składnikiem wielu kosmetyków, szamponów i suplementów, mających pomóc w sprawach urodowych. To jednak nie wszystko – polecany jest też paniom, które obficie miesiączkują ze względu na swoje działanie przeciwkrwotoczne. Ma też działanie oczyszczające i może być stosowany przy niektórych schorzeniach nerek i układu moczowego.

Szałwia

Szałwia zwykle jest stosowania do płukania jamy ustnej – i słusznie, ale może być także traktowana jako napar do picia, jeśli ktoś lubi jej specyficzny smak. Ma działanie antyseptyczne (przeciwbakteryjne), ale też pomaga przy problemach z nadmierną potliwością czy miesiączkowaniem (pobudza menstruację). Szałwia ogranicza także laktację.

Jeśli nie możesz zdecydować się na jeden napar, wybierz mieszankę! W sklepach i aptekach znajdziesz wiele naturalnych mieszanek ziół bez chemicznych dodatków. Umil sobie chłodniejsze wieczory zdrowym naparem, który zadba przy okazji o Twoje zdrowie. Pamiętaj też o suplementacji, najlepiej LiquidBioCell – zadbaj o kondycję swojego organizmu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *