Sezonowe owoce i warzywa – bogactwo witamin i minerałów

Każda pora roku daje niesamowite plony w postaci sezonowych owoców i warzyw. Wiosna kojarzy nam się z nowalijkami, lato z bogactwem owoców, jesień z dynią, a zima z mandarynkami. Warto kierować się mądrością natury i korzystać z produktów sezonowych, bo to one zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Przedstawimy Wam dzisiaj, o których pysznościach należy pamiętać w określonych miesiącach!

Zielona wiosna

Wiosna wielu z nas słusznie kojarzy się z zielonymi, lekkimi sałatkami. Miesiące wiosenne to czas, kiedy powinniśmy jeść dużo szczypiorku, kiełków, wszelkich rodzajów sałat i natki pietruszki. Sałata zawiera wiele m.in. luteiny i antyoksydantów, a szczypiorek to wręcz kopalnia składników odżywczych. Około maja warto też zainteresować się szparagami – można z nich robić przepyszne zupy-kremy czy też zapiekać je z różnymi dodatkami. Są one idealnym składnikiem diety, ponieważ w 100 g warzywa znajduje się zaledwie 18 kalorii. Ze względu na dużą zawartość żelaza i kwasu foliowego są pomogą także cierpiącym na anemię. Pamiętajmy również o rabarbarze, rzodkiewce, groszku cukrowym, szczawiu, brukwi czy burakach – to samo zdrowie!

Owocowe lato

Lato to okres, w którym królują rozmaite owoce. Czerwiec upływa pod znakiem przepysznych, soczystych truskawek, a lipiec to czas malin, agrestu, moreli, porzeczek, arbuzów, wiśni i czereśni. Z tych owoców możemy robić przepyszne koktajle, owocowe sałatki, dodawać je do jogurtów czy owsianek, a także jeść same – umyte prosto z miseczki. Wszystkie te owoce to bogactwo rozmaitych witamin. Także królestwo warzyw oferuje latem bogactwo smaków – warto regularnie jeść fasolkę szparagową, bób, cukinię czy brokuły. Późnym latem, w sierpniu, pojawiają się także śliwki, gruszki (aż się proszą, żeby zapiekać je z kruszonką w piekarniku lub robić z nich ciasta drożdżowe!) oraz wczesne odmiany jabłek. To jedynie kilka najbardziej charakterystycznych dla lata przykładów – lato to bowiem okres największych plonów wszelkich warzyw i owoców. Warto więc uprawiać samemu lub nazbierać (np. jagody w lesie), co tylko się da, a resztę dokupić na targach i w warzywniaku.

Barwna jesień

Jesień zdecydowanie należy do papryk, dyni, cukinii i bakłażanów – można z nich robić przepyszne, kolorowe leczo, a z dyni – zupy, ciasta i inne dodatki. Także nielubiana przez wszystkich brukselka to skarbnica przeciwutleniaczy i mnóstwa witamin – warto dodawać ją do zupy jarzynowej. Można ją także delikatnie podsmażyć z czosnkiem, a następnie wymieszać z ryżem i nerkowcami, by uzyskać niepowtarzalny dodatek do mięsa. Jesień to też dobry czas na skupienie się na warzywach korzeniowych, takich jak pietruszka, seler, marchew, buraki czy cebula – można z nich wyczarować wiele rozgrzewających potraw. Z owoców pozostaje nam natomiast wiele jabłek i gruszek, ale też żurawina czy winogrona. Całości dopełniają grzyby, które można suszyć lub przyrządzać z nich aromatyczne sosy.

Zimowe specjały

Zima to najuboższy pod względem produktów sezonowych okres. Warto wtedy skupić się na warzywach takich jak ziemniaki, cebula, wszelkie warzywa cebulowe, korzeniowe oraz kapustne. To też idealny czas na wykorzystanie zasobów przygotowanych latem i jesienią – np. słoików z marynowanymi paprykami i ogórkami, dżemów z letnich owoców, a do herbat – konfitur z malin i pigwy. Przydadzą się wtedy też letnie plony, ukryte w zamrażarce – ze mrożonych truskawek można zrobić równie pyszny co latem koktajl.

Korzystajmy z mądrości natury, by pomóc swojemu zdrowiu! Jedzmy jak najwięcej produktów sezonowych, a jako suplementację wykorzystujemy np. Liquid BioCell®, który idealnie uzupełni wszelkie niedobory organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *