Właściwości zdrowotne herbaty – warto ją pić!

Sezon wakacyjny w pełni i większość z nas raczy się teraz wodą z miętą czy cytryną lub innymi, zimnymi napojami. Woda zawsze jest świetnym wyborem, ale czy wiesz, że ciepła (nie gorąca) herbata świetnie gasi pragnienie w upalne dni? A poza tym ma też szereg innych, prozdrowotnych właściwości! Zapoznaj się z nimi i zaopatrz w zapas herbaty – życzymy przyjemnej lektury.

Herbata skutecznie pobudza

Jako napój pobudzający zwykle traktujemy kawę – i słusznie. Ale herbata także zawiera kofeinę, mającą właściwości pobudzające. Będzie więc idealnym napojem przed treningiem, gdyż zwiększa wytrzymałość fizyczną organizmu i poprawia trawienie. Jeśli natomiast wybierzemy wtedy herbatę zieloną – możemy liczyć także na to, że nasz organizm w pierwszej kolejności zacznie spalać tłuszcz. Ma ona także najsilniejsze spośród innych rodzajów herbat właściwości pobudzające (pod warunkiem, że jest parzona krótko – 2,3 minuty).

Przeciwdziałanie chorobom

Herbata pijana w rozsądnych ilościach (do ok. 4 filiżanek dziennie) skutecznie przeciwdziała chorobom serca. U osób pijących regularnie ten trunek stwierdzono mniejszą ilość złogów wapnia w w tętnicach wieńcowych serca, co przekłada się na niższą liczbę chorób takich jak zawały czy choroby zwyrodnieniowe.

Herbata zawiera także znane nam już antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Najlepsza będzie w tym celu herbata zielona, szczególnie zalecana do picia osobom z problemami onkologicznymi.

Dodatkowo, herbata oczyszcza organizm z toksyn, korzystnie wpływa na dziąsła i zęby (ze względu na zawartość fluoru) oraz obniża poziom “złego cholesterolu”.

Nawodnienie organizmu

Wbrew obiegowej opinii, herbata nawadnia organizm. Przyjęło się, że zarówno kawa, jak i herbata są diuretykami, co oznacza, że są moczopędne i odwadniają. W przypadku kawy jest to prawda, dlatego należy ją pić z umiarem (także ma wiele prozdrowotnych właściwości, o których pisaliśmy niedawno). Natomiast badania kliniczne herbaty nie potwierdziły takiej zależności, co oznacza, że można spokojnie ją pić bez obaw o odwodnienie. Nadal jest głównym napojem powinna być woda.

Dla każdego coś dobrego:

Każdy rodzaj herbaty ma swoje unikalne właściwości:

  • czarna – ma silne właściwości odtruwające, doskonale rozgrzewa
  • zielona – pobudza organizm, jest świetna dla cukrzyków (redukuje cukier)
  • biała – poprawia odporność, łagodzi napięcia, wpływa na koncentrację
  • czerwona – obniża cholesterol, pomaga redukować masę ciała
  • herbaty ziołowe – mają właściwości takie jak zioła, np. rumianek i mięta są idealne na bóle brzucha, a lipa – na przeziębienia.

Wiele prozdrowotnych właściwości ma także matcha, ale to zbyt obszerny temat na jeden wpis.

Należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzać z jej ilością i nie pić gorącego napoju, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Pijmy więc herbatę na zdrowie! Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *