Owocowe skarby jesieni

Jesienią kończy się sezon na wiele wspaniałych owoców, które towarzyszyły nam przez letnie miesiące – truskawki, maliny, brzoskwinie, nektarynki, porzeczki, jagody… Mam nadzieję, że wykorzystałeś_aś ten czas na zrobienie pysznych przetworów i zamrożenie pyszności, a tymczasem pora na skarby jesieni! Jabłka, pigwy, gruszki, żurawina, śliwki, winogrona – te wszystkie owoce warto jeść właśnie teraz!

Dlaczego warto jeść sezonowo?

Na początek przypomnienie, dlaczego w czasach, kiedy na sklepowych półkach maliny, truskawki czy borówki znajdziemy o każdej porze roku, nadal warto jeść sezonowo. Przede wszystkim – bieżące korzystanie z dobrodziejstw natury zapewnia optymalną ilość składników odżywczych dla organizmu, tj. witamin, minerałów, błonnika oraz wody. Produkty sezonowe – mowa tu głównie o warzywach i owocach – nie są też długo przechowywane czy transportowane z dalekich krajów, co wpłynęłoby na obniżenie ich wartości odżywczej. Ponadto, do transportu i magazynowania importowanych produktów często używa się silnych środków konserwujących, co nie jest konieczne w przypadku krajowych produktów sezonowych. Zwłaszcza tych kupowanych od lokalnych dostawców.

Co zatem jeść jesienią?

Dzisiaj skupimy się na owocach. Jesień wydaje się dość uboga w owoce sezonowe – zwłaszcza w porównaniu do lata, ale jest jednak kilka perełek, na których warto się skupić.

JABŁKA

Przede wszystkim – jabłka! Istnieje wiele różnych odmian jabłek, które teraz mają najwięcej wartości odżywczych. Można z nich robić pyszne dżemy – np. jabłkowo-pigwowy. Świetnie nadają się też na przetwory, które można potem wykorzystać do pieczenia szarlotki czy jako nadzienie do naleśników.

PIGWA

Czy wiesz, że pigwa zawiera kilkakrotnie więcej witaminy C niż np. cytryny? Wydaje się jednak być na pierwszy rzut oka dość problematycznym owocem ze względu na swój kwaśny smak, gdyż nie nadaje się do schrupania na surowo. Można ją natomiast wykorzystać do zrobienia dżemów, przetworów do zimowej herbaty, nalewek, a nawet… pieczonych w piekarniku chipsów z pigwy!

GRUSZKI

Gruszki świetnie smakują same, ale też doskonale komponują się z jabłkami i innymi jesiennymi owocami. Można z nich robić przetwory np. do ciast, dżemy czy gruszki w occie jako dodatek do mięs i obiadów.

ŻURAWINA

Podobnie jak pigwa, żurawina słynie z dużej zawartości witaminy C. I podobnie jak pigwę, warto ją przerobić na konfiturę do zimowych herbat. Sprawdzi się także jako wykwintny dodatek do mięs, np. do pieczonej kaczki.

ŚLIWKI

Sezon na śliwki to głównie druga połowa sierpnia oraz wrzesień, ale z powodzeniem w sklepach można znaleźć je też w październiku i listopadzie – są to późniejsze odmiany tych owoców. Warto wykorzystać je do jedzenia na surowo, ale też do pieczenia pysznych drożdżowych ciast ze śliwkami czy robienia przetworów, np. domowej czekośliwki.

Warto sięgać oczywiście nie tylko po sezonowe, jesienne owoce, ale też warzywa. To sprawdzony przepis na zdrowie przez cały rok! Choć obecnie w sklepach przez okrągły rok można znaleźć wszystkie owoce i warzywa, to jednak warto pamiętać o dawnych mądrościach i wybierać to, czym w danym sezonie dzieli się w nami natura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *