Żyj świadomie, czyli mądrze

Gdy kilka dni temu, poszukując prozaicznej porady kulinarnej, bez chwili refleksji sięgnęłam po telefon, by sprawdzić co na ten temat „powie” Google, uświadomiłam sobie jedną bardzo ważną rzecz. Praktycznie cała wiedza, jaką przez wieki zdobywała ludzkość, jest w zasięgu naszej ręki — i to dosłownie. Dziś nie wyobrażamy sobie życia, bez internetu oraz nowych technologii. Większość z nas, przeglądając Facebooka, bądź szukając odpowiedzi na codzienne pytania, nie zdaje sobie sprawy, że oto trzyma w rękach narzędzie, które daje nam praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy! To, w jaki sposób go wykorzystamy, zależy tylko od nas.

Bez wątpienia, żyjemy w najlepszych czasach. Dzisiejszy świat daje nam niesamowite możliwości rozwoju oraz poszerzania świadomości na temat naszego życia i tego, co nas otacza. Wiedza niedostępna kiedyś, teraz jest w naszym zasięgu. Moja młodość to życie bez telewizji, dostępu do literatury (poza szkołą) – beztroska pozbawiona głębszych refleksji nad sobą. Przez wiele lat nie zastanawiałam się nad tym, co i jaki może mieć długofalowy wpływ na moje zdrowie. Póki jednak dopisywało, nie zajmowała mnie zbytnio świadomość na temat mojego organizmu. Problem pojawił się dopiero wtedy, kiedy zdrowie zaczynało dawać o sobie znać. Zaczynały się zbierać pierwsze kilogramy i odczuwalne stały pierwsze, różne dolegliwości.

Ze względu na dość ograniczoną wtedy wiedzę, wiele oznak dawanych przez organizm po prostu bagatelizowałam. Nie było nikogo, kto powiedziałby mi jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, a tym bardziej udzielił porad dotyczących dobrych nawyków, które mogłyby uchronić mnie przed wieloma odczuwanymi później dolegliwościami. Dopiero narastające problemy, zmusiły mnie do poszukiwania wiedzy, oraz budowania świadomości na temat własnego organizmu. Należało zmienić swoje życie. Tylko jak? Mogę tylko przypuszczać, jak wyglądałoby moje zdrowie, gdyby nie wsparcie moich dzieci, oraz nieoceniona skarbnica wiedzy, jaką niewątpliwie jest internet.

Patrząc z perspektywy czasu, uświadamiam sobie, jak ważne jes to, by przekazać porady osobom z młodszych pokoleń, aby mogły uniknąć moich błędów. W sieci znajdziemy setki, a nawet tysiące artykułów i materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowego żywienia, odpowiednich ćwiczeń czy doboru właściwych dla naszego organizmu suplementów. Wystarczy minimum zainteresowania, a może dzięki temu, nasze życie stanie się lepsze. Możemy żyć z dnia na dzień, niczego nie oczekując i nie zastanawiając się nad sobą, a możemy też zacząć coś zmieniać w sobie. Wiedza jest nieograniczona — tylko od nas zależy czy po nią sięgniemy i jak z niej skorzystamy.

Mimo tego, iż możliwości są ogromne, nadal większość z nas żyje szybko i bez zastanowienia. Nie uświadamiamy sobie tego, że życie jest jedno. Trzeba przede wszystkim umieć wsłuchać się w swój organizm i nauczyć się odpowiadać na jego potrzeby. Przede wszystkim nauczyć się i spędzać wolny czas, potrafić się zrelaksować i odpocząć, wyspać. Dać czas organizmowi na regenerację. Z każdym dniem się starzejemy, ale wcale nie musimy przyspieszać tego procesu. Niewłaściwa dieta, niezdrowe i pochłaniane w szybkim tempie posiłki, nadmierny stres, zmęczenie oraz wysiłek fizyczny — to wszystko może w szybki sposób doprowadzić do wyniszczenia naszego zdrowia, które później ciężko odbudować. Bo właśnie taki tryb życia  prowadzi do chorób i dolegliwości.

Mając tak potężne narzędzie do zdobywania wiedzy, jak internet, wykorzystajmy go, aby zawczasu zadbać o swoje zdrowie. Przeanalizuj swoją dietę, wsłuchaj się w swój organizm i dostarcz mu tych składników, których najbardziej potrzebuje dla jak najlepszego funkcjonowania. Na rynku dostępne są dziesiątki i setki suplementów, które mogą doskonale uzupełnić twoją codzienną dietę, a odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz wykreowane nawyki, pozwolą w znacznym stopniu poprawić jakość twojego codziennego życia – w szczególności uniknąć długofalowych zmian zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *