Jednośladem przez świat – 5 powodów, dla których warto jeździć rowerem!

Jazda na rowerze to jeden z najbardziej uniwersalnych sportów – mogą uprawiać go osoby w różnym wieku i w różnej kondycji. Wystarczy dobrać intensywność treningu i zaopatrzyć się w dobry, spełniający nasze potrzeby rower i… do dzieła! Warto także pamiętać o kasku. Jakie są główne korzyści dla zdrowia, płynące z jazdy rowerem?

Poprawa kondycji, wzmocnienie mięśni i kości

Podczas jazdy rowerem pracują nie tylko mięśnie nóg, ale też mięśnie brzucha, ramion i grzbietu. Im trudniejszą trasę wybierzemy, tym intensywniejszy będzie trening – ale nawet przy spokojnej jeździe po płaskim terenie mięśnie pracują, a kości i stawy stają się mocniejsze. Pamiętajmy o tym, że regularna aktywność fizyczna, nie obciążająca zbytnio organizmu korzystnie wpływa także na odbudowę mazi stawowej.

Lepsza praca mózgu

Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na mięśnie i kości – korzystnie oddziałuje także na sprawność naszego mózgu. Lepiej i szybciej rozwiązujemy problemy i zagadki, sprawniej działa nasza pamięć – nic, tylko korzystać! Rower to w końcu jedna z przyjemniejszych aktywności dla wielu osób.

Dobry nastrój

Endorfiny zawsze wydzielają się podczas sportu, a to świetnie wpływa na nasz humor. Aktywność fizyczna jest zalecana m.in. osobom chorującym na depresję i inne schorzenia psychiczne – stanowi naturalne źródło endorfin, ale też sprawia, że ciało się dotlenia i pracuje lepiej. Jazda rowerem, nawet ta spokojna i relaksacyjna, będzie świetnym treningiem – a na dodatek zadziała wyciszająco i pomoże zredukować stres.

Sposób na zgrabną sylwetkę

Aby skutecznie kontrolować masę ciała za pomocą jazdy rowerem, trzeba postawić na regularność. Jedna dłuższa przejażdżka raz w tygodniu jest OK, ale kluczem do redukcji masy ciała i utrzymania wagi jest regularność – nawet, jeśli to oznacza krótsze dystanse, ale za to pokonywane często. Może warto zastanowić się nad zmianą środka transportu w drodze do pracy na rower? Może to poskutkować nie tylko lepszą sylwetką i utratą kilogramów, ale też wydajniejszą pracą – dotleniony rano umysł pracuje lepiej.

Unikanie groźnych chorób

Podczas jazdy rowerem organizm dotlenia się, poprawia się też przepływ krwi i metabolizm. To wpływa na ogólną kondycję organizmu i pomaga nam unikać groźnych chorób, takich jak miażdzyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Ruszaj się na zdrowie!

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowia. Nawet 30 minut dziennie wystarczy, aby utrzymać organizm w dobrej formie i zadbać o prawidłową masę ciała. Kluczem do odniesienia długofalowych korzyści jest jednak regularność – zatem wsiadamy na rowery i jeździmy jak najczęściej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *