Odbudowa mazi międzystawowej i międzykręgowej – czy to możliwe?

Odpowiemy od razu – oczywiście, że tak! To osiągalne, a na dodatek nie trzeba stosować inwazyjnych metod. Można uniknąć wstrzykiwania kwasu hialuronowego czy kolagenu i operacji na stawy. W jaki sposób? Wystarczy stosować nowoczesny suplement, który wykorzystuje najnowsze technologie, dzięki którym odbudowuje organizm na poziomie komórkowym. Zapraszam do lektury najnowszego wywiadu.

Jak odbudować maź międzystawową i pozbyć się uporczywego bólu?

Tematem odbudowy mazi  międzystawowej  i międzykręgowej zaczęłam się interesować od czasu moich problemów z kręgosłupem i zwyrodnieniem stawów. Czy można osiągnąć efekt odbudowy za pomocą suplementacji? Czy jest to możliwe bez interwencji chirurgicznej, wstrzykiwania kwasu hialuronowego? Chciałam, aby metoda walki z bólem i problemami była jak najmniej inwazyjna i nieszkodliwa dla zdrowia. Było to niesamowicie trudne, ponieważ najczęściej oferowane są szybkie rozwiązania, takie jak operacja czy zastrzyki. Niestety nadal żyjemy w świecie, w którym zapobieganie chorobom nie jest normą. Normą jest za to jest leczenie objawów, najczęściej nieskuteczne, bez próby rozstrzygnięcia przyczyny choroby. Nie dbamy o siebie, a kiedy pojawią się dolegliwości, wtedy zaczynamy dopiero myśleć o zdrowiu. Chciałam nieco odwrócić ten proces – wyleczyć objawy, ale też zapobiec chorobie w przyszłości. Temat stał się jeszcze bardziej interesujący, kiedy zauważyłam, że płynny suplement LiquidBiocell LIFE wyraźnie zmniejszył moje dolegliwości bólowe.

Dlaczego właśnie ten suplement działa skutecznie?

Każda komórka w naszym organizmie ulega zmianom z upływem czasu. Spada elastyczność komórek, a krążenie krwi spowalnia wraz z wiekiem. Niestety, w naturze cząsteczka HIA jest za duża, aby mogła być wchłonięta przez nasz organizm. Dlatego właśnie nie możemy uzupełnić kolagenu i kwasu hialuronowego za pomocą jedzenia albo innych suplementów, nie uwzględniających warunków przyswajalności kolagenu, kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Na dzień dzisiejszy to  Liquid BioCell wiedzie prym wśród suplementów wspomagających spowolnienie procesu starzenia. Jego płynna  kompozycja odzwierciedla budowę ludzkiej chrząstki stawowej. Zastosowana w nim technologia Collagen/HA Matrix Technology™ to przełom w dziedzinie wspomagania stawów i kości – niezwykle duża przyswajalność leczniczych składników sprawia, że ból wynikający ze schorzeń układu kostno-stawowego jest redukowany w szybkim czasie. Liczne badania kliniczne potwierdzają jego biodostępność, skuteczność i bezpieczeństwo w użyciu.

Czy suplement wystarczy? Czy potrzeba czegoś jeszcze?

Suplement daje i zmienia wiele, ale ważne jest też ogólne podejście do zdrowia, w tym do odżywiania. Ukończyłam kurs dietetyki, który pozwolił mi zrozumieć, jak to działa i móc za pomocą zdrowego żywienia i suplementacji zachować zdrowie oraz pomóc je odzyskać innym. W trakcie kursu utwierdziłam się w przekonaniu, że nasz organizm ma tendencje do zdrowienia, a nie chorowania. Dowiedziałam się, że tkanka nabłonkowa pełni rolę m.in. wchłaniania substancji odżywczych i absorbowania wody. Zrozumiałam też, jak ważnym elementem jest tkanka łączna właściwa – zawiera duże ilości substancji międzykomórkowej, odpowiedzialnej właśnie za ochronę przed urazami i obcymi związkami chemicznymi, ale też wchłanianie i transport substancji odżywczych. Zwróciłam uwagę także na fakt, że tkanka łączna właściwa występuje w osłonkach dla naczyń i nerwów, tworząc torebki włókniste, które otaczają narządy. Wytwarza powięzi, ścięgna i rozcięgna mięśniowe oraz torebki stawowe. Pokrywając kości tworzy okostną, a pokrywając chrząstki – ochrzęstną. Występuje również w ścianach naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz wypełnia wszystkie przestrzenie między narządami. Pośredniczy w wymianie substancji odżywczych między narządami a krwią i chłonką (limfą). To najlepszy dowód na wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie, ale też regenerację stawów i mazi międzykręgowej oraz międzystawowej – w końcu nasz organizm składa się właśnie z tkanek, które chłoną substancje odżywcze!

Organizm to zatem jedna całość…

Dokładnie tak. Wiedza na temat stawów upewniła mnie w przekonaniu, że stawy, kości, maź międzystawowa, międzykręgowa, tkanki, chrząstki – to idealnie współdziałająca ze sobą całość. Dobrze pielęgnowany i odżywiany organizm zapewni nam sprawność przez długie lata życia. W obrębie stawu powierzchnie kości (tzw. powierzchnie stawowe) są pokryte idealnie gładką chrząstką stawową. Umożliwia to ruch w stawie z minimalnym tarciem powierzchni kości, co zapobiega ich ścieraniu się i zużyciu. Ruch jest jednym z czynników, które pomagają w regeneracji stawów i wytwarzaniu mazi stawowej – pod warunkiem, że nie jest zbyt intensywny i idzie w parze ze zdrowym odżywianiem. Żeby staw się nie rozpadł, tworzące go kości są połączone w stały sposób za pomocą więzadeł. Dodatkowym zabezpieczeniem przed destabilizacją stawu i równocześnie dodatkową ochroną jest otaczająca go torebka stawowa. Wewnętrzna warstwa torebki stawowej to tzw. maziówka, czyli bogato unaczyniona błona produkująca maź stawową. Jest to gęsta ciecz, która ułatwia “poślizg” w stawie i zapewnia bezbolesne przesuwanie się powierzchni stawowych względem siebie. Narząd  ruchu jest zbudowany w ten sposób, że kości , stawy i mięśnie tworzą ściśle związaną ze sobą całość biologiczną i mechaniczną, wzajemnie na siebie oddziałującą. Zarówno ich rozwój, jak i funkcjonowanie są od siebie wzajemnie uzależnione.

Bardzo ważną rolę odgrywają także kości. Kość jest żywą tkanką, która podlega ciągłej przebudowie, wymianie soli mineralnych, modelowaniu, przystosowywaniu do potrzeb narządu ruchu. Warunkiem prawidłowego wzrostu kości jest dobre krążenie krwi w okolicy chrząstek nasadowych, prawidłowe unerwienie i czynność kończyny. Chrząstka wzrostowa, podobnie jak stawowa czy kość, do dobrego odżywienia wymaga rytmicznej zmiany nacisku, który pobudza jej wzrost. Ważne jest też oddziaływanie czynników ogólnoustrojowych, wśród których ogromne  znaczenie ma odpowiednia zawartość białka, soli mineralnych i witamin w diecie. Po zakończeniu okresu wzrastania, kiedy chrząstki nasadowe zarosną, kość nadal żyje, zmienia się i aż do końca życia trwa zastępowanie zużytej, słabszej tkanki kostnej kością nową, bardziej odporną na obciążenia mechaniczne. Jest to walka organizmu ze starzeniem się, które w kościach poddawanych nieustannym obciążeniom dałoby o sobie znać bardzo wcześnie, gdyby nie stały proces odnowy. Stan czynnościowy stawów jest uzależniony od stanu chrząstki stawowej, która odżywiana  jest od strony stawu przez płyn stawowy, a od strony kości – przez naczynia podchrzęstnej warstwy kości. By procesy odżywiania chrząstki przebiegały prawidłowo, niezbędny jest ruch, zmiany ciśnienia i nacisku na powierzchnię stawową. Płyn odżywiający jest wtedy wciskany w nią i wyciskany, jak z gąbki. Nie mniej ważną rolę odgrywa błona maziowa, która wyściela części stawu nie pokryte chrząstką. Ułatwia ona ruchy, a także wydziela i wchłania płyn stawowy, dzięki czemu zapewnia odżywienie chrząstki stawowej. Duża zawartość substancji śluzowych w produkowanym przez nią płynie ułatwia poślizg powierzchni stawowych kości.

Podsumowując, stawy lubią się regenerować – trzeba im w tym jednak odpowiednio pomóc za pomocą ruchu, odpowiedniej diety i suplementacji. To wszystko jest ze sobą połączone i tylko działając kompleksowo, jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony efekt – zdrowe stawy, mobilność i szczupła sylwetka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *