Właściwości zdrowotne kawy – dlaczego warto pić kawę? 5 powodów

Kawa jako napój prozdrowotny od dawna budzi kontrowersje. Wciąż ukazują się nowe badania, ukazujące kawę w dobrym lub złym świetle. Jaka jest zatem prawda? Kawa działa prozdrowotnie na organizm człowieka. Liczba zalet picia kawy jest zdecydowanie dłuższa niż lista jej wad – a i tych drugich można łatwo uniknąć. Zaparz sobie dobrą kawę i… zapraszamy do lektury!

1 Kawa redukuje stres

Najpierw kawa, potem cała reszta. Kiedy mamy problem, najpierw parzymy dobrą kawę, a potem myślimy nad jego rozwiązaniem. Przy kawie dyskutujemy o służbowych sprawach, oznajmiamy dobre nowiny i rozpoczynamy dzień w pracy. Już sam jej zapach działa na nas kojąco – zwłaszcza aromat świeżo mielonych ziaren. Kawa poprawia nastrój i redukuje stres – pij kawę na zdrowie!

2 Kawa zawiera antyoksydanty

W świeżo zebranych ziarnach kawy znajduje się ponad 1000 substancji antyoksydacyjnych, działających przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, redukując ryzyko zachorowania na nowotwory. Stanowi to przewagę kawy nad zieloną herbatą, która także jest uważana za zdrową.

3 Ochrona przed Parkinsonem i Alzheimerem

Osoby pijące kawę są aż o 60% mniej narażone na zachorowania na Parkinsona niż pozostali. Za tę prozdrowotną właściwość odpowiada zawarta w kawie kofeina. Ponadto kawa ma szereg zalet związanych z układem nerwowym – poprawia krążenie krwi, co wpływa także na pracę mózgu, ułatwia koncentrację i wspomaga pamięć, chroniąc przed chorobą Alzheimera.

4 Kawa poprawia przemianę materii

Zawarta w kawie kofeina poprawia przemianę materii, co przyspiesza spalanie tłuszczu w organizmie o ok. 20%. Pomaga nam to zgubić zbędne kilogramy oraz utrzymać szczupłą sylwetkę. Żeby jednak kawa mogła zadziałać odchudzająco, należy wystrzegać się wszelkich dodatków – cukru, słodzików, tłustych śmietanek czy syropów smakowych. Kawa w takiej postaci ma kaloryczność dużego deseru, co przyniesie odwrotny skutek!

5 Depresja i obniżony nastrój? Pij kawę!

Kawa powoduje, że w ludzkim organizmie wzrasta poziom serotoniny i dopaminy – substancji odpowiedzialnych za dobry humor. Jeśli weźmiemy pod uwagę także właściwość redukującą stres, kawa staje się świetnym remedium na depresję. Potwierdzają to naukowcy. Pij zatem kawę, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudno utrzymać dobry nastrój!

Kawa to prozdrowotny napój, który zdecydowanie warto włączyć do swojej diety. Żeby jednak zadziałała i podarowała nam wszystkie swoje prozdrowotne właściwości, trzeba zadbać o jej jakość – najlepsza jest kawa świeżo mielona z ziaren, spożywana bez dodatków smakowych i słodzących. Kawa rozpuszczalna, poddana wielu chemicznym procesom obróbki, nie jest zalecana. Nie pij też więcej niż 3-4 filiżanek kawy dziennie.

Warto zapoznać się z właściwościami kawy ModereModere Logiq™ Coffee, która posiada szereg właściwości prozdrowotnych i poprawiających pracę mózgu. Dla wielbicieli kawy z mlekiem czy śmietanką mamy też Modere Logiq ™ Creamer, śmietankę zawierającą kolagen i przyjazną dla diet keto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *