Triki i sposoby na zdrowsze święta Bożego Narodzenia

Potrawy wigilijne, choć pyszne i bezmięsne, należą do dość tłustych dań. Brak mięsa szybko za to nadrabiamy w dwa pierwsze dni świąt. Do tego dochodzą ciasta, nierzadko też alkohol i słodkie napoje… A jako wisienka na torcie – brak ruchu i ciągłe siedzenie przy stole. Nic dziwnego, że po świętach nasza waga rośnie. Przedstawiamy kilka trików, dzięki którym Twoje święta będą zdrowsze – zapamiętaj je i wykorzystaj!

Erytrytol zamiast cukru

Erytrytol to zdrowy i niskokaloryczny zamiennik cukru, polecany przez dietetyków. Daje on około 70% słodyczy normalnego cukru. Nie powoduje on za to nagłych skoków poziomu cukru w organizmie i nie wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Posłodzenie nim ciast i deserów świątecznych spowoduje, że będą one nawet 10 razy mniej kaloryczne niż posłodzone tradycyjnym cukrem!

Ostrożnie z majonezem

Niewątpliwie majonez jest nieodzownym składnikiem wielu sałatek i dań wigilijnych – jego smak trudno zastąpić. Jednak przygotowując np. tradycyjną sałatkę jarzynową, warto użyć majonezu w wersji light i dodatkowo wymieszać go z jogurtem greckim w proporcji nawet 1:1. Jogurt grecki zawiera kilkakrotnie mniej kalorii niż majonez i podobnie jest z zawartością tłuszczu.

Piecz potrawy, zamiast je smażyć

Smażenie może zwiększyć kaloryczność potrawy nawet dwukrotnie – dlatego smaż tylko wtedy, kiedy absolutnie musisz i ograniczaj ilość użytego w tym celu tłuszczu oraz panierki. Świąteczne potrawy z powodzeniem można upiec – jak np. karpia. Do odsmażenia na chrupko kuszą też pierogi, jednak polecam spróbować podpieczenia ich w piekarniku – są równie smaczne! Rybę po grecku można natomiast uparować – w towarzystwie warzyw będzie równie pyszna, co ta smażona.

Unikaj słodkich napojów i alkoholu

Być może nie da się ich zupełnie wyeliminować ze świątecznego menu, natomiast z całą pewnością warto je ograniczyć. Szklanka słodkiego napoju dostarcza ok. 100 zbędnych kalorii, natomiast szklanka wody – 0 kalorii. Kiedy tylko możesz, pij więc wodę – możesz urozmaicić ją listkiem mięty, plasterkiem cytryny czy pomarańczy. Tak samo sprawa ma się z alkoholem – jego nadmiar nie tylko spowoduje nieprzyjemne dolegliwości, ale też dostarczymy sobie mnóstwa niepotrzebnych kalorii, które po świętach trzeba będzie spalić.

Nie siedź tyle – idź na spacer!

W świątecznym czasie nie tylko zwiększa się rozmiar naszych posiłków, ale często także ich częstotliwość. Kuszeni wyjątkowymi smakami i zapachami, a także ze względu na dużą ilość jemy co chwilę, nie dając organizmowi odpocząć od trawienia. Warto zadbać o codzienną dawkę ruchu, żeby podkręcić metabolizm i poprawić samopoczucie. Zainspiruj bliskich do codziennych spacerów, wymyśl atrakcje dla tych najbardziej opornych. Z pewnością ci podziękują!

Pomyśl o sobie

Nie pozwól, aby święta były dla Ciebie czasem nerwowego sprzątania, stania godzinami w kuchni i napiętej atmosfery w domu. Odpuść, ile tylko możesz. Poproś o pomoc w przygotowaniu świątecznych potraw. Jeśli to na Tobie spoczywa zwykle obowiązek sprzątania – rozdziel obowiązki na innych domowników. Znajdź czas, żeby pomyśleć o sobie – poczytać książkę, pobyć ze sobą, przemyśleć plany i marzenia na kolejny rok. Pomyśl też o swoim zdrowiu. Może spróbujesz je wesprzeć suplementacją Liquid BioCell®?

Zrób wszystko, aby święta były dla Ciebie, a nie Ty dla nich. To powinien być czas spokoju, refleksji, relaksu i bliskości z rodziną, czego z całego serca Tobie życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *