Odkryj swoje wyjątkowe talenty

Czym są talenty? Definicja talentów zmieniła się z biegiem lat – kiedyś były rozumiane jako np. talent do śpiewania czy gry na skrzypcach i opisywały jedynie dość rzadkie, namacalne umiejętności twórcze. Wszystko zmienił Instytut Gallupa, który spopularyzował definicję talentu jako pewnych obszarów potencjału, w których mamy największe predyspozycje do osiągania sukcesów, co oznacza, że utalentowany jest każdy z nas – ale każdy w inny sposób. Czy wiesz już, jakie są Twoje talenty?

TALENTY WEDŁUG GALLUPA

Talenty według Gallupa to z pozoru zwyczajne umiejętności. Zwykle posługujemy się nimi w codziennym życiu podświadomie i nie identyfikujemy ich jako naszych wielkich, unikatowych zdolności. A jednak nimi są. Przykład? Jestem nauczycielką z powołania, ale nie każdy odnalazłby się w tym zawodzie. Może więc moim talentem jest właśnie przekazywanie wiedzy? Tak właśnie działają talenty Gallupa.

Według badań nad teorią Cliftona istnieją aż 34 talenty, a każdy człowiek posiada każdy z nich – to, co nas od siebie różni to fakt, że każdy talent występuje u jednostki w różnym natężeniu i łączy się z innymi talentami. Dlatego właśnie tak modny stał się tzw. potocznie test Gallupa, czyli test StrenghtsFinder Instytutu Gallupa. Jego rezultatem jest zidentyfikowanie naszych 5 TOP talentów oraz uszeregowanie pozostałych w kolejności od najmocniejszego do najsłabszego. Test można zrobić w każdej chwili online, choć jest on płatny – mniej zapłacimy za wersję pokazującą jedynie naszą TOP 5, a więcej za pełną wersję testu.

Tak rozumiane talenty są obecnie często wykorzystywane w zespołach biznesowych i korporacjach, a przedsiębiorcy-freelancerzy chwalą się swoimi talentami na stronach internetowych. Nic w tym dziwnego – talenty naprawdę pozwalają zrozumieć, z kim mamy do czynienia, a znajomość talentów swoich pracowników daje możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału zespołu.

MOJE DOŚWIADCZENIA

Z taką definicją talentów spotkałam się stosunkowo niedawno, jednak od razu miałam okazję wejść w ten temat głęboko i dowiedzieć się bardzo interesujących rzeczy. W ubiegłym roku brałam udział w projekcie „Nauczyciel Polonijny Odkrywcą Talentów”. W ciągu tych kilku twórczych miesięcy nie tylko odkryłam swoje talenty, których sobie nie uświadamiałam, ale też powróciłam do tych, które wykorzystywałam w młodości, a które od tamtego czasu leżały sobie nieco zakurzone na półce mojej podświadomości. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie.

Udowodniłam sobie, że nigdy nie jest za późno na zmiany i pójście za głosem swojego serca, a w tym przypadku – talentów. Lubię się rozwijać i uważam, że tylko otwartość na nowe rzeczy może sprawić, że pozostaniemy wiecznie młodzi duchem, a życie będzie dla nas pasjonujące i ciekawe.

Dowiedziałam się, że moje 5 najważniejszych talentów to: współzależność, pryncypialność, odpowiedzialność, czar oraz zgodność.

Polecam każdemu zapoznanie się z tematem odkrywania talentów. Jestem przekonana, że kiedy podejdziemy do tematu poważnie i włożymy pracę w to, żeby odkryte talenty rozwijać i wykorzystywać w praktyce, możemy wiele osiągnąć na niwie zawodowej, a w niektórych przypadkach zupełnie zmienić swoją ścieżkę kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *