Na najlepsze rzeczy w życiu trzeba cierpliwie poczekać

Brak cierpliwości to niestety domena naszych czasów – czasów, w których przeważa pośpiech, pogoń za karierą, szybkie życie ze smartfonem w ręku i laptopem w torbie. Często słyszymy: “Ale jak to, mam poczekać na rezultaty pół roku? Ja nie mam ani pół wolnej godziny!”. Jednak nie tylko zdrowie, ale też miłość, sukces – to wartości, o które warto dbać cierpliwie i systematycznie, każdego dnia pracując nad swoją kondycją, charakterem i umiejętnościami. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Tak mówi popularne przysłowie – i jest to prawda! Gdy dopisuje zdrowie, nikt nie przejmuje się, w jakiej kondycji będzie jego organizm za 5, 10 czy 20 lat. Ja także przez większość mojego życia nie zwracałam na to uwagi. Bardzo długo nie zdawałam sobie sprawy, jakie nawyki mogą sprawić, że utrzymam zdrowie przez długi czas. Codzienne obowiązki, praca, dom, rodzina – zawsze było coś do zrobienia, do załatwienia, do zorganizowania. Na refleksje czasu już nie było. Też to znasz? Żyłam tak przez 63 lata! Dopiero teraz, gdy zaczynam żyć wolniej i bardziej świadomie, dociera do mnie, jak ważne są niektóre nawyki i jak bardzo mogą wpłynąć na zdrowie. 

Stres nie jest przyjacielem człowieka

Stres, wieczny bieg, życie w ciągłym pędzie – to wszystko nie sprzyja zdrowiu. Pęd nie pozwala nam spojrzeć na siebie z dystansu, zaopiekować się sobą i przyjrzeć potrzebom organizmu. Największym sprzymierzeńcem zdrowia jest… cierpliwość. Kiedy jesteśmy cierpliwi, nasz organizm pracuje spokojnie, w swoim tempie. Nam pozostaje wsłuchać się w potrzeby naszego ciała i reagować na nie. Kiedy żyjemy bez pośpiechu, chorujemy rzadziej, a nasza odporność powoli rośnie. 

Musimy się dostosować do potrzeb organizmu, zamiast sporadycznych działań wtedy, kiedy nam się przypomni. Chcąc osiągnąć długotrwały rezultat, musimy na efekty czekać cierpliwie, nie oczekując wszystkiego od razu.

W tym świątecznym czasie warto podarować sobie chwilę dla siebie. Wyciszyć się, żyć spokojniej, zastanowić nad tym czego nam brakuje, nad czym chcemy popracować. Może warto postanowić być bardziej cierpliwym w 2020 roku? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *