Która kawa jest najzdrowsza?

Wielbicieli kawy nie brakuje – i bardzo dobrze, bo odwieczny spór na temat wpływu kawy na zdrowie został już dawno przesądzony na korzyść kawoszy (oczywiście, wszystko z umiarem). Ale to nie koniec dylematów dotyczących kawy – którą kawę wybrać, żeby zoptymalizować korzyści dla zdrowia? Czy lepiej pić kawę z mlekiem, czy bez? Zapraszamy do lektury!

RODZAJE KAWY SPOŻYWCZEJ

Kawa to napar, którzy powstaje w wyniku zaparzania palonych ziaren kawowca. Ziarna mogą być zmielone lub poddane tzw. instantyzacji – wtedy powstaje znana nam kawa rozpuszczalna. Dłuższą tradycję ma oczywiście kawa ziarnista. W celu uzyskania kawy może być ona np. zaparzana w ekspresie ciśnieniowym lub parzona tradycyjnie w formie zmielonych ziaren. Kawa rozpuszczalna jest natomiast poddana skomplikowanym procesom technologicznym – wyciąg z kawy palonej jest poddawany wysokiemu ciśnieniu, a następnie czyszczony, filtrowany i suszony. Do wytwarzania kawy rozpuszczalnej używa się zwykle ziaren gorszej jakości, a do jej produkcji używa się też związków poprawiających smak kawy.

Istnieją dwa rodzaje ziaren tradycyjnej kawy spożywczej – Robusta i Arabica. Arabica jest nieco słodsza i delikatniejsza w smaku od Robusty, ma też mniej kofeiny. Robusta ma w sobie więcej goryczki i bardzo wyrazisty smak. Arabica jest droższa od Robusty, ponieważ jest bardziej wymagająca w uprawie – jej plantacje muszą być znacznie większe. Zbiory Robusty są za to obfite mimo niewielkich terenów plantacji.

Fani delikatnej, łagodnej kawy powinni zdecydować się na Arabicę. Fani mocnego espresso i mocnego pobudzenia kofeinowego powinni sięgnąć po Robustę.

KTÓRA KAWA WSPIERA ZDROWIE?

Kawosze powinni być świadomi, że kawa ma wiele zalet – ma dobry wpływ na koncentrację i pamięć, pobudza działanie układu nerwowego, poprawia nastrój, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, poprawia krążenie, zawiera antyoksydanty… Więcej o zaletach picia kawy pisaliśmy tutaj.

Oczywiście, pozytywny wpływ kawy na zdrowie jest uwarunkowany odpowiednią ilością tego napoju – dwie filiżanki kawy dziennie są wystarczające. W większych ilościach kawa przyczynia się np. do wypłukiwania magnezu z organizmu. A dokładniej, dzieje się tak za sprawą zbyt dużej ilości kofeiny.

Najbardziej niezdrowa jest więc kawa naturalna, czyli tzw. fusianka. Taka kawa przypomina gęstą zawiesinę, a nie lekki, aromatyczny napój. Podrażnia ona ściany żołądka, wpływa niekorzystnie na wątrobę, podwyższa poziom cholesterolu i zwiększa ryzyko niektórych chorób serca.

Co ciekawe, badania dowiodły też, że kawa rozpuszczalna może mieć więcej kofeiny niż kawa mielona. Najzdrowsza zatem wydaje się kawa zaparzana w ekspresie ciśnieniowym, a jednym z argumentów przemawiających za takim sposobem parzenia jest fakt krótkiego kontaktu kawy z wodą w ekspresie, co ma zapobiegać przenikaniu szkodliwych substancji do kawy.

Z MLEKIEM CZY BEZ?

Mleko dodane do kawy sprawia, że jej smak jest łagodniejszy. Dzięki wysokiej zawartości wapnia w mleku wyrównuje się też poziom tego składnika z organizmie, obniżany przez działanie kawy. Nie ma natomiast potwierdzonych badań na temat tego, jakoby mleko miało hamować wchłanianie kofeiny z kawy do organizmu. Jedyna niekorzyść ze stosowania „zabielacza” do kawy może być taka, że ogranicza on wchłanianie cennych przeciwutleniaczy z kawy – przy zdrowej, zbilansowanej diecie nie powinno to jednak stanowić wielkiego problemu.

MODERE LOGIQ COFFEE™

Aby zoptymalizować pozytywny wpływ kawy na organizm, należy ten napój wybrać mądrze. Takim mądrym wyborem jest kawa Modere Logiq Coffee z keto-przyjazną śmietanką Modere Logiq Creamer.

Jest to mieszanka kawy opracowana tak, aby wspierać funkcje poznawcze i dobry nastrój, zwiększać koncentrację i skupienie, opóźniać proces starzenia mózgu i wspomagać pamięć.

Więcej o tej kawie przeczytasz tutaj.

Zapraszam na kawę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *