Jak ćwiczyć, żeby nie obciążać stawów? – wskazówki dla aktywnych!

Jak ćwiczyć, żeby nie obciążać stawów

Treningi i aktywność fizyczna są bardzo istotne dla zdrowia. Ale bez przestrzegania pewnych zasad zdrowego ruchu, łatwo to zdrowie zniszczyć, obciążając stawy. Jak ćwiczyć, żeby nie obciążać stawów? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł ćwiczyć bez obaw o utratę zdrowia!

Prawidłowa suplementacja

Dla stawów najważniejsze jest zapewnienie kolagenu, kwasu hialuronowego i chondroityny – czyli trzech budulców, z których są one stworzone. Regularne dostarczanie tych składników zapobiegnie urazom stawów i pomoże im się odbudowywać po treningach. Do suplementów idealnych dla osób aktywnych fizycznie należy Liquid BioCell® Sport, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Dieta i zdrowy tryb życia

Nie od razu Kraków zbudowano – aby ćwiczyć i unikać kontuzji, trzeba prowadzić zdrowy styl życia także w innych aspektach, np. dbać o dietę. Zdrowa dieta dla aktywnych fizycznie to taka, w której mało jest wysoko przetworzonej żywności, a dużo warzyw, owoców i innych składników odżywczych.

Zwróć uwagę zwłaszcza na ilość i jakość spożywanego białka (nabiału, ryb, serów) oraz kwasów omega 3. To one w największym stopniu wpływają na zdrowie stawów.

Rozgrzewka i rozciąganie

Jeśli zaczniesz wykonywać trudne ćwiczenia bez rozgrzania organizmu, narazisz się na ryzyko powstania kontuzji oraz zwiększysz odczuwanie ewentualnych zakwasów.

Dobra rozgrzewka powinna podnieść temperaturę ciała o 1-2 stopnie i przygotować układ krwionośny na zwiększony wysiłek. Spełnia też inne funkcje – dostarcza tlen do mięśni, aktywuje mięśnie i stawy oraz rozciąga je.

Po zakończonych ćwiczeniach należy zaś starannie rozciągnąć mięśnie i uspokoić tętno.

Technika ćwiczeń kluczem do sukcesu

Aby uniknąć obciążenia stawów, ćwiczenia musisz wykonywać powoli i poprawnie. Nigdy nie przyspieszaj tempa kosztem techniki, bo najbardziej cierpią na tym Twoje stawy. Jeśli biegasz – poczytaj i przetestuj, jak biegać poprawnie, aby nie niszczyć stawów. Jeśli ćwiczysz w domu, wzorując się na ćwiczeniach z YouTube – obserwuj trenera i dokładnie powtarzaj po nim ćwiczenia.

Urozmaicaj swoją aktywność

Unikaj powtarzania jednego typu treningu wiele razy pod rząd. Angażuj do pracy różne mięśnie i uprawiaj jak najwięcej różnych dyscyplin sportu. Jednego dnia idź popływać, drugiego wskakuj na rower, a trzeciego poćwicz jogę. Dobieraj swoje aktywności tak, aby nie przeciążać jednostajnym treningiem jednej partii mięśni i stawów.

Dodatkowo, miksuj treningi cardio z treningami siłowymi – wzmocnisz w ten sposób mięśnie i poprawisz swoją wytrzymałość, a Twoje stawy pozostaną zdrowe. Pamiętaj też o regularności.

Uważaj na ćwiczenia obciążające stawy

Możesz je wykonywać, ale musisz szczególnie zadbać o technikę i zwracać uwagę na to, czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Nie przesadzaj z ich częstotliwością, bo łatwo nadwyrężyć nimi stawy.

Zadbaj o odpowiednie obuwie i ubranie

Nie bez powodu produkowane są inne buty do biegania, a inne do tańca. Zadaniem każdego rodzaju obuwia jest amortyzowanie wstrząsów i zabezpieczanie przez ewentualnym upadkiem. Prawidłowo dopasowane buty to takie, które uwzględniają rodzaj podłoża, na którym trenujesz i rodzaj ruchów, jakie wykonujesz.

Jeśli natomiast ćwiczysz na świeżym powietrzu, nie doprowadzaj do wyziębiania mięśni – są one bardziej podatne na kontuzje.

Teraz już wiesz jak ćwiczyć, żeby nie obciążać stawów! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *