Dlaczego warto suplementować witaminę D w okresie jesienno-zimowym?

Jesień zaczęła się na dobre. Sezon przeziębieniowy trwa w najlepsze, a słońca przeważnie próżno szukać. Dlatego właśnie w jesienno-zimowym okresie szczególnie warto stosować suplementację, a już zwłaszcza witaminy D, o czym od lat przypominają lekarze. Dlaczego właśnie witamina D jest taka ważna? W jakich preparatach ją znajdziemy? Zapraszamy do lektury.

Co to jest witamina D?

Jest to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych związków chemicznych, którym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie. Jej odpowiednia ilość pozwala utrzymać w dobrej kondycji kości i stawy, a także wpływa korzystnie na samopoczucie i nastrój. Jej niedobory prowadzą nie tylko do krzywicy czy osteoporozy, ale też powodują zaburzenia systemu autoimmunologicznego, Hashimoto (chorobę tarczy), choroby psychiczne i depresję. Nawet osoby niezdiagnozowane przez psychiatrów mogą jesienią odczuwać spadki nastroju i złe samopoczucie.

Organizm człowieka sam wytwarza witaminę D, a 80% potrzebnej człowiekowi ilości jest w stanie wytworzyć w kontakcie ze słońcem. Dlatego właśnie latem i wiosną suplementacja witaminy D też jest mile widziana i wskazana, ale na jej poważne niedobory jesteśmy narażeni zwłaszcza teraz.

Co wpływa na niedobory witaminy D?

Najpoważniejszą przyczyną, powodują zmniejszoną produkcję witaminy D w organizmie jest okres jesienno-zimowy, kiedy ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni ziemi jest znaczenie ograniczona.

Po drugie, produkcja witaminy D jest wprost proporcjonalna do powierzchni odkrytej skóry. Kiedy więc ochraniamy się przed promieniami słonecznymi dużą ilością okryć, np. ze względu na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, jednocześnie pozbawiamy się możliwości produkcji witaminy. Także zrogowaciała skóra wpływa niekorzystnie na proces wytwarzania witaminy.

Oczywiście nie bez znaczenia jest dieta, którą stosujemy. Aby nie zaburzać syntezy witaminy D w nerkach należy unikać żywności wysoko przetworzonej, o dużej zawartości fosforu. Do produktów niewskazanych w dużych dawkach należą m.in. żółty ser, napoje gazowane czy konserwy. Bogate w witaminę D są za to jajka, tłuste ryby takie jak makrela, łosoś czy śledź oraz produkty mleczne.

Ostatnią przyczyną niedoborów witaminy D są schorzenia i choroby. Należą do nich m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, niewydolność wątroby, otyłość, zespół nerczycowy i różne choroby dziedziczne.

Jak można suplementować witaminę D?

Najlepiej – całorocznie. A już absolutnie konieczne jest stosowanie witaminy D w okresie od września do kwietnia. Sposobów jest wiele, m.in. witamina D w kapsułkach lub tran. W sklepach dostępne są domowe testy na zawartość witaminy D w organizmie – na podstawie takiego testu możesz ocenić, jakiej dawki potrzebujesz lub zapytać o radę lekarza lub farmaceutę.

My jednak polecamy pójść o krok dalej i poza witaminą D, dostarczać organizmowi także wiele innych substancji odżywczych, poprawiających jego kondycję, zdrowie i odbudowujących kości i stawy. Do tak wszechstronnych suplementów należy Liquid BioCell, który poza witaminą D zawiera też inne korzystne składniki, tj. kolagen, kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, resweratrol, wyciąg z superowoców i inne.

Życzymy zdrowej, pogodnej jesieni z uśmiechem na twarzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *