Dlaczego Twój kręgosłup potrzebuje ruchu?

zdrowy-kregoslup-jak-miec

Zdrowy kręgosłup potrzebuje regularnego ruchu, aby takim pozostać. Pozycja siedząca, w której spędzamy bardzo dużo czasu (zwłaszcza obecnie, pracując zdalnie) jest dla niego bardzo obciążająca i prowadzi do wielu problemów. Jednym z nich jest ból kręgosłupa, który przy siedzącym trybie życia pojawia się najszybciej i sygnalizuje początek kłopotów – zaraz za nim idą poważniejsze schorzenia, np. dyskopatia. Co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki pracy złej postawy?

Dlaczego pozycja siedząca szkodzi?

Wyjaśnienie jest bardzo proste. Kiedy siedzimy, opierając plecy np. o oparcie krzesła, wywieramy na 3. krążek międzykręgowy nacisk rzędu 140 kg. Przykładowo, kiedy stoimy wynosi on zaledwie 100 kg, kiedy leżymy – 25 kg, a kiedy leżymy na boku – 75 kg. Pozycja siedząca zwiększa obciążenie kilkakrotnie!

Ergonomia pracy, czyli recepta na zdrowy kręgosłup

Świadomie stosujmy zasady ergonomii pracy – unikniemy w ten sposób przykrych konsekwencji zdrowotnych. Po każdej godzinie pracy przy komputerze powinniśmy wstać na 5 minut. Warto w tym czasie przespacerować się, zrobić kilka prostych ćwiczeń, rozciągnąć się.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj krzesła, którego używamy (jeśli od nas zależy jego wybór, na rynku istnieje wiele ergonomicznych modeli z różnych półek cenowych). Być może warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę lędźwiową, która ułatwi zachowanie prawidłowej postawy. Pilnujmy też ustawienia naszego ciała:

  • kręgosłup lędźwiowy powinien utrzymywać swoją lordozę – nie wypychamy brzucha do przodu ani nie zaokrąglamy pleców pochylając się
  • całe stopy ustawione na podłożu
  • utrzymujemy postawę delikatnie odchyloną w tył – kąt pomiędzy tułowiem a udami powinien być lekko rozwarty
  • prawidłowa oś obciążenia ciała (ucho, bark i staw biodrowy w jednej linii)
  • łokcie opieramy swobodnie na biurku.

Warto również zadbać o to, aby komputer był na odpowiedniej wysokości w stosunku do naszego wzroku. Pomoże również… utrzymanie czystości na biurku. Jeśli ułożenie niezbędnych przedmiotów będzie sprzyjało naszej postawie, unikniemy szkodliwego skręcania się i nachylania, aby sięgnąć np. po długopis.

Rozwiązania przyszłości

Istnieje także wiele nowoczesnych rozwiązań, które mogą stać się przyszłością pracy biurowej. Mowa tu np. o poduszkach sensorycznych (zmusza kręgosłup do ciągłej pracy, minimalizując jego obciążenie) czy biurkach – bieżniach (popularnych w Ameryce, gdzie pracownicy mogą pracować spacerując). Obciążenie zmniejsza także używanie gumowej piłki zamiast krzesła lub stosowanie tzw. krzesła półleżącego.

Suplementacja na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup pomoże zachować także odpowiednia suplementacja, odbudowująca maź międzykręgową – np. Liquid BioCell®. Odbudowuje on organizm do środka na poziomie komórkowym, zapewniając odpowiednią porcję płynnego kolagenu, kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, nawilżającego stawy. Wiele historii osób stosujących preparat mówi właśnie o pozbyciu się bólu kręgosłupa dzięki jego stosowaniu.

Kręgosłup potrzebuje ruchu, aby być zdrowym – pamiętaj o tym planując swoje aktywności i pracę! Warto jak najczęściej spacerować, ćwiczyć i dbać o higienę pracy, aby zachować zdrowie jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *