Dieta – fakty i mity

Od różnych diet i sprzecznych ze sobą zaleceń żywieniowych może rozboleć głowa – zwłaszcza tych, którzy dążą do zdrowego odżywiania i śledzą nowinki. Pić kawę czy nie pić kawy? Jeść śniadanie czy nie jeść? Dieta keto czy mniej kalorii? Czy słodycze to najgorsze zło świata? Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie są dietetyczne fakty i mity.

JEDZ 5 POSIŁKÓW DZIENNIE – MIT

Regularne posiłki to podstawa zarówno zdrowego żywienia, jak i chudnięcia, ale czy do Twojego trybu życia pasują 3, czy też 5 posiłków – nie ma to znaczenia. W tym wszystkim chodzi jedynie o to, aby nie spożywać w zbyt dużych porcjach – np. raz dziennie – całego zapotrzebowania kalorycznego, ponieważ to ogromne obciążenie dla układu pokarmowego. Kiedy jesz regularnie, od 3 do 5 posiłków dziennie, Twój organizm ma dobre warunki do trawienia, a Ty zachowujesz dobre samopoczucie.

ŚNIADANIE JEST NAJWAŻNIEJSZE – MIT

Nie ma jednoznacznych badań, które udowodniłyby, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Owszem, ma on wiele zalet – pomaga pobudzić układ pokarmowy do działania, rozgrzewa, dodaje energii, a jego spożywanie jest z pewnością korzystne dla zdrowia. Jednak wyniki badań, w których osoby jedzące śniadania są zdrowsze, to prawdopodobnie efekt tego, że te osoby ogólnie odżywiają się lepiej i prowadzą bardziej aktywny tryb życia. Jeśli więc nigdy nie jadłeś śniadań i nie jesteś w stanie się do tego zmusić – OK, zadbaj tylko, żeby pozostałe posiłki były regularne i wartościowe.

DIETA POLEGA NA REDUKCJI KALORYCZNOŚCI – PRAWDA

Jest wielu przeciwników węglowodanów, którzy po przejściu na dietę ketogeniczną osiągnęli dobre rezultaty w redukcji wagi. Jednak nie jest prawdą, że jedząc węglowodany, nie da się schudnąć. Konkretne diety mogą być skuteczniejsze lub bardziej lubiane w różnych grupach osób, ale każda dieta polega przede wszystkim na redukcji kalorii – cudów nie ma. Tak więc podstawą diety redukcyjnej jest zdrowe odżywianie i obniżanie kaloryczności, ale jeśli do dziennego bilansu wliczysz czasami batonika, pizzę czy hamburgera – absolutnie nic się nie stanie.

DIETA 8/16 JEST KORZYSTNA – PRAWDA

Dieta ta polega na jedzeniu w 8-godzinnych oknach czasowych oraz powstrzymywaniu się od jedzenia przez resztę doby. Więcej o niej przeczytasz tutaj. Jeśli w tym czasie trzymasz się ustalonej kaloryczności i jesz w miarę zdrowo – super, na pewno osiągniesz dobre rezultaty. Taka dieta na pewno Ci nie zaszkodzi, dla wielu osób okazuje się też być strzałem w 10. Ale należy pamiętać, że nie jest ona lepsza od diet redukujących węglowodany czy polegających tylko na liczeniu kalorii.

GŁODÓWKI I DETOKSYKACJA ORGANIZMU SĄ ZDROWE – MIT

To mit, na dodatek bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dłuższe głodówki nie dają organizmowi nic dobrego, za to powodują utratę witamin, minerałów i nagły spadek masy ciała oraz masy mięśni. Nie zaleca się także detoksykacji organizmu poprzez np. kilkudniowe picie samych soków owocowo-warzywnych. Żaden organizm ludzki nie zawiera w sobie tylu toksyn, żeby trzeba je było wypłukiwać sokami – z normalną ilością toksyn doskonale radzą sobie nasze nerki oraz wątroba. W przypadku zatrucia możemy być natomiast pewni, że poczujemy sygnały organizmu i wtedy przyda nam się leczenie szpitalne, a nie picie soków.

NASZE ORGANIZMY SĄ ZAKWASZONE – MIT

Odczyn pH naszej krwi jest regulowany w bardzo wąskich widełkach, a wszelkie odstępstwa od tej normy są dla nas bardzo niebezpieczne. Jeśli dojdzie do zakwaszenia, szybko wylądujemy w szpitalu. Jeśli natomiast wierzyć w to, że niektóre produkty żywnościowe mogą drastycznie zmienić nasze pH – wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, zamiast przetworzonych produktów. Nie pomogą tu żadne suplementy „odkwaszające”.

KAWA JEST SZKODLIWA – MIT

Kawa bywa szkodliwa, kiedy pijemy ją w nadmiarze – 1 lub 2 filiżanki dobrej jakościowo kawy dziennie przyniesie nam wyłącznie korzyści. Kawa chroni nas przed chorobą Alzheimera i Parkinsonem, ma właściwości przeciwnowotworowe, zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy, poprawia metabolizm, pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i funkcje poznawcze. My polecamy kawę Modere Logic™ Coffee oraz śmietankę Modere Logic™ Creamer. Smacznego!

Naszą wiedzę możemy zatem podsumować tylko w jeden sposób – polegajmy na sprawdzonej wiedzy dietetycznej, która nie ulega zmianom i modom przez lata. Co to oznacza? Naszą podstawą żywieniową powinny być produkty niskoprzetworzone, czyli owoce, warzywa, kasze, świeży nabiał, mięso i ryby. Do tego możemy dołożyć niewielką ilość tego, co lubimy, a nie jest do końca zdrowe – słodkości, pizze, chipsy. Pamiętaj również o tym, że dobra dieta to też odpowiednia suplementacja. Polecamy wybrać Liquid BioCell® lub TRIM™ i dbać o swoje zdrowie kompleksowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *