Dieta 8/16 – hit czy kit?

Po ukończeniu kursu dietetycznego postanowiłam sprawdzić na sobie dietę 8/16, zwaną inaczej postem przerywanym. Podczas diety można spożywać posiłki tylko w wybranym, 8-godzinnym oknie czasowym, przez pozostałe 16 godzin doby zachowując post. Zależało mi na diecie, przy której nie będę musiała się ograniczać z jedzeniem, a poprawi ona moje samopoczucie. I udało się! Mam za sobą pierwszy miesiąc i czuję się naprawdę świetnie. A co na ten temat sądzą dietetycy? Zapraszam do lektury.

Na czym polega dieta 8/16?

Dieta 8/16 ma na celu utratę masy ciała, ale też uniknięcie chorób cywilizacyjnych i poprawę samopoczucia. Ja dzięki jej stosowaniu pozbyłam się uporczywych migren i uczucia wzdętego brzucha nawet po niewielkim posiłku. Polega ona na jedzeniu jedynie w 8-godzinnych oknach czasowych, w pozostałym czasie natomiast można jedynie pić wodę, kawę i herbatę (bez żadnych dodatków).

Wyznaczenie ściśle określonych pór spożycia posiłków ma za zadanie, według twórców diety, korzystnie wpłynąć na metabolizm, ułatwiając tym samym redukcję masy ciała. Dodatkowo ma wspomagać pracę układu pokarmowego oraz procesy oczyszczania organizmu. Długofalowo taki model diety obniża także ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Metoda ta nie wymaga od osoby odchudzającej się liczenia kalorii oraz restrykcyjnego podejścia do jakości konsumowanych produktów – dla wielu osób to ogromna zaleta. Zalecane jest jednak spożywanie w miarę możliwości pełnowartościowych posiłków, w celu zmaksymalizowania efektów diety i zachowania lepszego zdrowia 🙂

W ciągu dnia zalecany jest także ruch, aby potęgować efekty diety.

Dieta 8/16 – efekty i skutki

Zgodnie z założeniami twórców diety rezultaty utraty masy ciała to nawet 5 kg w ciągu tygodnia i 10 kg miesięcznie! Zgodnie z założeniami Petera Moora i Davida Zinczenki, dieta 8/16 efekty daje nawet, jeśli stosuje się ją tylko przez 3 dni w tygodniu. Jest to dobra informacja dla tych, którzy chcieliby spróbować, a nie są jeszcze przekonani 😉

Na pytanie, ile można schudnąć w trakcie jej trwania, nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, takich jak ilość i jakość spożywanego pokarmu, codzienna aktywność czy wyjściowa masa ciała.

Zalety diety 8/16

Dieta ośmiogodzinna jadłospis swój opiera na bardzo liberalnych zasadach wyboru pokarmów. Nie narzuca określonych produktów żywieniowych, a jedynie sugeruje, by codzienne menu komponować w oparciu o:
* pełnoziarniste produkty zbożowe
* warzywa,
* owoce,
* niesłodzone płyny,
* orzechy, pestki,
* dobrej jakości mięsa, ryby,
* jaja.
Równocześnie jej twórcy obiecują efekty nawet przy spożyciu pokarmów wysokoprzetworzonych i uznawanych powszechnie za niezdrowe – pod warunkiem, że będą one przyjmowane w wyznaczonym oknie żywieniowym. Dla wielu osób nieco luźniejsze podejście do jakości konsumowanej żywności pozwala na zachowanie zasad diety i ułatwia osiągnięcie celu. Kolejną zaletą tej koncepcji jest możliwość skutecznego zaspokajania głodu w czasie okna żywieniowego. Ułatwia to kontrolę ilości spożywanego pokarmu. Jest także bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób mających problem ze zjadaniem śniadań. W diecie ośmiogodzinnej można bowiem konsumować je znacznie później, by przesunąć w czasie rozpoczęcie okna żywieniowego.

Wady diety 8/16

Dieta ośmiogodzinna, jak każdy model odżywiania, ma też swoje wady. Zasadniczym minusem tego sposobu odchudzania jest właśnie liberalne podejście do jakości spożywanej żywności. Niesie ono za sobą ryzyko kompozycji jadłospisu z produktów o wysokiej zawartości sodu, kwasów tłuszczowych nasyconych i trans oraz cukrów prostych. Może prowadzić to do konsumpcji nadmiernej ilości energii, co blokuje proces odchudzania.

Warto tutaj przypomnieć, że redukcja masy ciała zachodzi tylko pod warunkiem wytworzenia deficytu kalorii. Dlatego podczas diety ważny jest ruch, nawet w postaci spacerów, aby pomóc sobie w wytworzeniu takiego deficytu. Dodatkowo wysokie spożycie wymienionych składników pokarmowych wpływa niekorzystnie na stan zdrowia, zwiększając ryzyko chorób takich jak niektóre typy nowotworów, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

Podsumowując, dieta 8/16 z pewnością jest jedną z lepszych diet – można w niej dowolnie komponować pełnowartościowe posiłki, a kalorie nie stają się najważniejszym punktem dnia. Pomaga także odzyskać dobre samopoczucie i zapobiegać chorobom, co jest kolejną zaletą. Aby dobrze odżywiać organizm, warto pomyśleć także o zdrowym suplemencie – np. Liquid BioCell, który zawiera wszystkie niezbędne organizmowi do regeneracji skladniki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *