Dbaj o stawy – 5 uniwersalnych zasad

Wiele już pisaliśmy o tym, jak należy ćwiczyć lub jak jeść, aby zachować zdrowe i sprawne stawy. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, trików i wskazówek, które także mogą nam pomóc. Chcesz wiedzieć jakich? Dowiesz się tego z tekstu poniżej!

Codzienny ruch

Będziemy to powtarzać do znudzenia, ale codzienny ruch – wystarczy już 30 minut dziennie spaceru! – to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Pół godziny to bardzo mało w skali dnia, a szybki marsz na świeżym powietrzu poprawi stan naszych stawów i gości. Kiedy już rozruszasz organizm codziennym spacerem, możesz spróbować innych form ruchu – tańca, jogi czy ćwiczeń cardio.

Stosuj suplementację

Suplementacja wspierająca zdrowie stawów to ta zawierająca kolagen, kwas hialuronowy i chondroitynę. Te składniki działają uzupełniająco jedynie w trio – kolagen buduje, a kwas hialuronowy i siarczan chondroityny uzupełniają stawy i je nawilżają. Zadbaj także o to, żeby suplement zawierał inne składniki dla zdrowia całego organizmu, np. antyoksydanty, wyciągi z owoców – tak jak Liquid BioCell®.

Mniej siedź

Jeśli oczywiście pozwala Ci na to praca – spędzaj jak najwięcej czasu chodząc, spacerując i robiąc coś. Jeśli jednak praca biurowa przykuwa Cię do biurka na wiele godzin dziennie, dbaj o regularne przerwy w pracy. Wstań z krzesła minimum raz na godzinę, chwilę się porozciągaj lub pójdź zaparzyć świeżą kawę czy zrobić drugie śniadanie. Zdrowsze dla kręgosłupa i stawów są także odpowiednie krzesła biurowe, o których pisaliśmy wcześniej. Pilnować tego nawyku pomogą Ci opaski sportowe – każda z nich ma system informujący, że jesteś bezczynny już godzinę. Kiedy tylko widzisz to powiadomienie – wstań!

Chodź… boso!

Jeśli to tylko możliwe, chodź boso. Zacznij od rezygnacji z kapci i wymiany butów na te prozdrowotne, z cienką podeszwą. Chodzenie boso sprawia, że koncentrujesz się na chodzie bardziej niż zwykle – a co za tym idzie, lepiej koordynujesz swoją postawę i dbasz o rozciąganie stawów. Zrób też przegląd butów i pozbądź się tych niewygodnych oraz wymuszających nienaturalną postawę. Skrzywiony chód to konsekwencja nieodpowiedniego obuwia i jedna z przyczyn problemów ze stawami!

Pamiętaj o rozciąganiu

Jeśli ćwiczysz, każdorazowo pamiętaj o rozciąganiu i rozgrzewce. Unikniesz w ten sposób kontuzji, które niekorzystnie wpłyną na zdrowie Twoich stawów. Przejście od nierozgrzanych mięśni do ostrego treningu wywiera zbyt duży wpływ na ścięgna i więzadła, a wtedy kontuzja jest kwestią czasu. Podczas rozciągania skrócone włókna mięśniowe, które były nieużywane przez cały dzień bez ruchu, zaczną przygotowywać się do wysiłku.

Życzymy Ci zdrowych stawów i wielu bosych spacerów po ogródku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *