Co to jest ślad węglowy i dlaczego warto być go świadomym?

W ostatnich latach pojęcie śladu węglowego zyskuje na popularności – ekolodzy biją na alarm, że nasz ślad węglowy jest zbyt duży i możemy podjąć próby jego świadomego ograniczania. Co zatem oznacza pojęcie śladu węglowego i czy rzeczywiście jest istotne? Czy możemy go zredukować na poziomie jednostki?

Definicja śladu węglowego

Najprościej wyjaśnić to pojęcie jako sumę emisji gazów cieplarnianych, które wytwarzamy jako jednostka, organizacja, koncern czy zdarzenie. Są to wszystkie emisje, które pośrednio lub bezpośrednio powodujemy – poprzez nasze zachowania, produkcję, wydobycie i składowanie surowców, wytwarzanie energii elektrycznej, spalanie paliw i inne działania. Jest to rodzaj śladu ekologicznego, który zostawiamy swoją bytnością na planecie. Im ten ślad jest mniejszy, tym mniej zanieczyszczona jest Ziemia. Największy ślad węglowy zostawiają Chiny oraz Stany Zjednoczone, co jest ściśle związane z powierzchnią tych krajów. Co zatem możemy zrobić, żeby go ograniczyć? Należałoby najpierw zweryfikować, na co mamy największy wpływ.

Co zostawia największy ślad węglowy na planecie?

Badania wykazały, że największy ślad węglowy zostawia transport, energia wykorzystywana w domu, a także konsumpcja i żywność. To już konkretne punkty zaczepienia, na podstawie których możemy przemyśleć swoje codzienne zachowania i decyzje. Aby go zmniejszyć, możemy podjąć szereg proekologicznych działań, które nie tylko wpłyną korzystnie na pozostawiany przez nas ślad węglowy, ale i na zawartość naszych portfeli oraz stan zdrowia:

  • ogranicz jazdę samochodem – kiedy możesz, wybieraj pociąg, komunikację miejską lub rower;
  • ogranicz spożycie mięsa, a ryby wybieraj z zaufanych źródeł;
  • używaj toreb wielokrotnego użytku do zakupów;
  • jedz produkty sezonowe, rób przetwory, a zakupy spożywcze rób na miarę swoich potrzeb, żeby nie marnować jedzenia;
  • dbaj o swoje ubrania, wymieniaj się z innymi lub kupuj używane, aby wpłynąć na produkcję odzieży;
  • unikaj częstych kąpieli – wybieraj prysznic;
  • oszczędzaj energię elektryczną – odłączaj ładowarki z kontaktu, kupuj energooszczędne żarówki, wyłączaj światło kiedy wychodzisz z pomieszczenia;
  • zakręcaj wodę podczas mycia naczyń;
  • segreguj odpady;
  • nie ogrzewaj nadmiernie domu;
  • oszczędnie przechowuj dane z komputera w chmurze – także nasza cyfrowa aktywność zostawia ślad węglowy!

Już te działania spowodują, że wpłyniesz pozytywnie na planetę! Możesz też jako konsument świadomie wspierać marki, które swoim podejściem do produkcji wspierają ekologię – np. Modere, które produkuje jedynie ekologiczne, wegańskie suplementy, kosmetyki i domowe środki czystości. Sprawdź, co możesz kupić od Modere!

Czy nasz ślad węglowy jako jednostki jest aż tak istotny?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. I tak, i nie – oczywistym jest, że największą odpowiedzialność za emisję gazów cieplarnianych ponoszą wielkie koncerny, korporacje i wszelkie firmy produkujące żywność, odzież i inne rzeczy. Nie zapominajmy jednak, że suma drobnych działań wielu ludzi także daje wymierne, duże efekty, więc ekologiczna świadomość jak największej ilości osób powinna być priorytetem.

Naszą postawą możemy także wspierać te marki i korporacje, których podejście jest proekologiczne, wybierając ich produkty. W ten sposób nie dajemy przyzwolenia na dalsze zanieczyszczanie planety, co skutkuje coraz większymi zmianami na lepsze, jakie wprowadzają firmy.

Czy postępujesz ekologiczne? Czy starasz się ograniczać swój ślad węglowy? Jeśli nie, to najwyższa pora zacząć – dla naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *