5 praktycznych wskazówek, które poprawią twój SEN

Sen dla zapracowanych może wydawać się stratą czasu – jednak aby zachować zdrowie, koniecznością jest regularny, w miarę długi sen. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i odpoczywa, “resetuje się” także nasz nastrój, reguluje gospodarka hormonalna i poprawia naturalna odporność. Jeśli masz problem ze snem lub nie dosypiasz z wyboru, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. Jak spać lepiej?

Zadbaj o minimum 7 godzin snu dziennie

Jest to niezmiernie ważne z tego względu, że sen dzieli się na 4 stadia. Pierwsze dwa stanowią sen płytki – tzw. zasypianie i czuwanie, a dwie kolejne – sen głęboki, najbardziej cenny dla organizmu. Najgłębszą fazę snu osiągamy na około 1,5 godziny w ciągu nocy – i tyle jest nam niezbędne, aby czuć się wyspanym, a organizm był skutecznie zregenerowany.

Taką długość głębokiego snu osiągamy przy spaniu ok. 7-8 godzin dziennie.

Chodź spać i wstawaj o regularnych porach

Organizm człowieka działa według swojego wewnętrznego zegara – jeśli pomożemy mu się uregulować, odwdzięczy nam się lepszym samopoczuciem, poprawą metabolizmu i skuteczniejszą regeneracją.

Zalecane jest, aby wstawać o jednej porze nawet w weekendy. Jeśli na samą myśl o tym poczujesz wewnętrzny bunt – pomyśl, że wstając wcześniej, będziesz miał więcej czasu na celebrowanie wolnych chwil. Poranna kawa smakuje lepiej, kiedy wiesz, że jeszcze dużo wolnego czasu przed Tobą.

Jedz kolację 2-3 godziny przed snem

Dzięki temu w nocy Twój organizm skupi się na regeneracji, a nie na trawieniu. Intensywne trawienie obniża jakość snu i sprawia, że szybciej tyjemy. Zadbaj też o jakość wieczornych posiłków – jedz lekko, zdrowo, unikaj kawy i alkoholu.

Przydatna może okazać się dieta 8/16, która zakłada spożywanie posiłków tylko w określonych oknach czasowych.

Zadbaj o odpowiednią atmosferę snu

Często zmieniaj pościel i wietrz sypialnię, a w nocy postaraj się, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 22 stopni. Używaj też pościeli dostosowanej do pory roku – latem możesz np. spać pod kocem. Jeśli masz trudności z zasypianiem, spróbuj wprowadzić kilka rytuałów relaksacyjnych. Może to być gorący prysznic brany bez pośpiechu, ziołowa herbata czy zapalenie lawendowych świeczek. Na minimum godzinę przed snem odłóż też telefon, laptopa i inne urządzenia elektroniczne. Światło niebieskie blokuje wytwarzanie melatoniny – hormonu snu, a to wpływa niekorzystnie na jego jakość i proces zasypiania.

Pamiętaj – łóżko służy tylko do snu

W ciągu dnia ściel je, żeby nie odczuwać pokusy poleżenia w nim z książką czy oglądania TV. Łóżko powinno kojarzyć się tylko ze spaniem – to wpływa na higienę snu i ułatwia osiągnięcie zdrowego snu.

Jeśli np. mieszkasz w kawalerce i nie możesz po prostu wyjść z sypialni, żeby zająć się czymś innym w oddzielnym pokoju – postaraj się wprowadzić pewne rytuały, które ułatwią ci odseparowanie snu od innych czynności. Może to być np. przykrywanie łóżka kocem i układanie na nim poduszek, a jeśli już musisz się na nim znaleźć – nigdy się nie kładź.

Długotrwałe konsekwencje braku snu są bardzo nieprzyjemne i mocno obciążają zdrowie, dlatego przyłóż się do wypracowania odpowiednich nawyków. Są one niezwykle ważne. A kiedy już porządnie się wyśpisz i wstaniesz, gotowy na kolejny dzień – może spróbujesz zacząć go od filiżanki Modere Logic Coffee?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *