10 prostych zmian, dzięki którym będziesz bardziej EKO!

Coraz więcej mówi się o ekologii, ruchach typu zero-waste i przyszłości naszej planety. Ograniczamy plastik, opakowania, zwracamy coraz większą uwagę na składy produktów i środków czystości. Jeśli jednak myślisz, że nie warto podejmować żadnych kroków, bo inicjatywa jednej osoby to i tak zbyt mało, to jesteś w błędzie. Sprawdź, jakie proste zmiany możesz wprowadzić w życie, aby być bardziej EKO!

Zasada Pareto mówi o tym, że 20% wysiłku powoduje 80% efektu. Dlatego też nie warto do tematu ekologii podchodzić w ten sposób, że albo trzymamy się ściśle zasad i od razu jesteśmy żyjemy w nurcie zero-waste (czyli nie wytwarzamy żadnych odpadów), albo nie warto w ogóle próbować. Notabene, warto podobnie podejś do tematu zdrowego odżywiania 🙂 Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych trików do swojej codzienności, żeby przyczynić się do ratowania planety!

Zrezygnuj z plastikowych toreb na zakupy

Kiedy wybierasz się do sklepu lub supermarketu, pamiętaj o zabraniu materiałowych toreb wielorazowego użytku – nie tylko są wygodniejsze w użytku, ale też dzięki nim nie użyjesz foliowych reklamówek, które rozkładają się w naturze przez setki lat. Aby łatwiej przechowywać je w domu, możesz kilka toreb włożyć do jednej i na zakupy zabierać tą jedną!

Nie kupuj wody w butelkach

Kupowanie plastikowych butelek z wodą to kiepski pomysł – wodę wypija się bardzo szybko, a zostają po niej góry plastikowych śmieci. Postaw na wodę kranową – w większości miejsc nadaje się ona do picia bez dodatkowych zabiegów, ale dla pewności możesz kupić kubek lub dzbanek filtrujący. Jeśli nie jesteś przekonany do tego pomysłu – przegotuj wodę i pozostaw w dzbanku do wystygnięcia.

Wprowadź recykling ubrań

Nie wyrzucaj swoich starych ubrań – oddaj je potrzebującym, rodzinie lub ewentualnie wypierz i potnij na wielorazowe ściereczki. Możesz też postarać się ograniczyć kupowanie zbędnych elementów garderoby i zacząć kupować używane rzeczy – znajdziesz wiele w naprawdę dobrym stanie i niskiej cenie!

Unikaj małych opakowań i pakowania owoców w foliówki

Zacznj planować zakupy i posiłki, aby móc świadomie wybierać większe opakowania – ryżu, makaronu, ciastek, jeśli już musisz – wody mineralnej itd. Unikniesz w ten sposób generowania wielu małych opakowań. Pamiętaj też, aby nie używać foiliowych reklamówek, kiedy kupujesz np. 2-3 pomidory. Kasjer w markecie spokojnie skasuje je położone luzem na taśmie. Kiedy natomiast kupujesz drobne owoce, używaj wielorazowych woreczków, np. uszytych z firanek.

Wykorzystuj reklamówki na maksa

Kiedy już zdarzy się, że przyniesiesz do domu reklamówki i foliowe woreczki – nie wyrzucaj ich, tylko użyj ponownie! Możesz je wykorzystać do ponownych zakupów, jako worki na śmieci, a w podróży – do spakowania butów lub bielizny.

Sprzątaj mądrze

Zamiast wielu papierowych ręczniczków, do ścierania kurzu używaj wielorazowych ściereczek. Po użyciu możesz je wyprać i użyć ponownie. Zestaw ściereczek możesz sobie kupić, ale też przerobić na ściereczki np. stare ubrania. Poczytaj też na temat naturalnych środków czystości, np. octu, aby uniknąć kupowania wielu butelek z preparatami do mebli, szyb itp.

Zabieraj ze sobą jedzenie

Dzięki tej zasadzie nie tylko będziesz bardziej eko, ale przede wszystkim – zadbasz o swoje zdrowie. Zacznij przygotowywać sobie zdrowe drugie śniadania i obiady na wynos, aby uniknąć kupnego jedzenia i śmieci, np. opakowań z batonów i rogalików z automatu. Możesz też zabierać własny kubek termiczny, jeśli chcesz kupić kawę na wynos lub zaparzyć w nim własną kawę jeszcze w domu.

Ogranicz papierowe książki i gazety

Jeśli chcesz przeczytać książkę – zastanów się nad e-bookiem, audiobookiem lub poszukaj tej książki w bibliotece. Niekoniecznie musisz ją kupować. Podobnie jest z magazynami – coraz większa ich ilość jest dostępna w wersji elektronicznej. Jeśli jednak kupisz gazetę lub nagromadzisz w domu dużo papieru, regularnie oddawaj go na makulaturę.

Planuj posiłki i nie zapełniaj lodówki

Lodówka pełna rozmaitych frykasów, z których połowę w efekcie wyrzucisz – to kiepskie rozwiązanie zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Planuj posiłki i kupuj tylko to, czego naprawdę użyjesz. Wyrzucisz dzięki temu dużo mniej jedzenia i opakowań, zaoszczędzisz i zadbasz o zdrowie, bo będziesz jadł bardziej świadomie.

Zapoznaj się z produktami Modere

Produkty marki Modere są wytwarzane z poszanowaniem wszelkich zasad ekologii. Nie zawierają szkodliwych dla planety wypełniaczy i związków chemicznych, m.in: glikoli polietylenowych, SLS, parabenów, olejów mineralnych, aluminium. Są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska oraz – oczywiście – dla zdrowia! Znajdziesz tu m.in. produkty do prania, pasty do zębów, kosmetyki i inne.

Warto wprowadzić do swojego życia chociaż kilka zmian, aby realnie wpłynąć na naszą planetę i pomyśleć chwilę o tym, w jakim stanie zostawimy Ziemię naszym dzieciom i wnukom. Spróbuj – to nie takie trudne, a poza wpływem na środowisko odczujesz też różnicę dla zdrowia i portfela!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *